Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump jednal s farmaceutickými firmami- Chce, aby snížily ceny léků

Léky, ilustrační foto
Léky, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Washington - Velké farmaceutické firmy by měly přesunout svou výrobu do Spojených států a snížit ceny léků. Vyzval je k tomu dnes americký prezident Donald Trump. Ceny léků považuje za „astronomické".

Učinil tak po setkání se šéfy několika farmaceutických firem v Bílém domě, píše agentura Reuters. „Musíme dosáhnout nižších cen, musíme dosáhnout ještě lepších inovací a chci, abyste vrátili vaše podniky do USA," řekl Trump.

Podnikatelům prezident také řekl, že chystá změnu procesu schvalování nových medikamentů, což by mělo urychlit jejich uvádění na trh.

Schůzky se účastnili mimo jiné šéfové firem Novartis, Merck, Johnson & Johnson, Celgene či Amgen a také lobbistická skupina PhRMA.

Oznámil též, že v brzké době jmenuje nového šéfa Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Americký prezident opět kritizoval cizí země, aniž by konkrétně jmenoval, za to, že „parazitují" na Spojených státech.

Témata:  Donald Trump léky farmaceutické firmy

Související

Aktuálně se děje

25. ledna 2026 16:49

Policie našla podezřelého z útoku na kancelář Ivana Bartoše

Policie vypátrala muže, který v pátek zaútočil na středočeskou kancelář poslance Ivana Bartoše (Piráti). Podle politika zničil sekerou výlohu. Strážci zákona podezřívají dotyčného z poškození cizí věci a výtržnictví. Muži tak hrozí o trest odnětí svobody. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy