Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americké státy jdou do protiútoku. Podávají žaloby na Trumpův migrační dekret

New York
New York
Foto: Pixabay

Washington - Proti spornému imigračnímu dekretu prezidenta Donalda Trumpa, který byl vydán v pátek, se už postavilo několik států USA. Do boje pro Bílému domu jdou i velkoměsta.

Do boje se pustily státy Washington, Massachusetts, New York a Virginie, kroky prezidenta zažalovala i radnice v San Francisku.

Žalobu podali dva íránští profesoři univerzity v massachusettském Dartmouthu. Ministryně spravedlnosti státu Massachusetts Maura Haleyová oznámila, že stát se připojil k této žalobě na Trumpovo rozhodnutí zakázat občanům Íránu, Iráku, Sýrie, Jemenu, Libye, Súdánu a Somálska vstup do USA. Podle Haleyové jde o porušení prvního dodatku ústavy, který zapovídá náboženskou diskriminaci.

V pondělí stát Washington jako první zažaloval Trumpa. Individuální žaloby podali arabští přistěhovalci ve státech Colorado a Illinois.

Starosta San Franciska Dennis Herrera kromě toho zažaloval rozhodnutí Bílého domu omezit federální dotace takzvaným azylovým městům. Jde o města, mezi nimiž je kromě San Franciska například i Chicago, Los Angeles nebo New York, která se odmítají podřídit federálním pokynům o postihu přistěhovalců žijících v USA nelegálně. Za vlády Baracka Obamy dostávala tato města subvence v hodnotě miliard dolarů.

Azylová města odmítají přistěhovalce bez povolení k pobytu internovat, jak po nich požadují americké imigrační úřady. Nevydávají žádné vlastní prostředky na uplatňování federálních migračních zákonů a zakazují policistům a úředníkům zjišťovat přistěhovalecký status obyvatel.

Stoupenci těchto pravidel argumentují tím, že podle desátého dodatku ústavy USA pravomoci neudělené federální vládě vykonávají jednotlivé státy. Migranti bez dokladů podle nich neváhají s oznamováním trestných činů a svědčí ochotněji u soudů bez obav, že budou zajištěni a deportováni.

Témata:  Donald Trump USA San Francisco

Související

Aktuálně se děje

12. ledna 2026 14:01

Michaela Jílková přiznala, že byla připravena naložit Zemanovi

Michaela Jílková je už řadu let moderátorkou pořadu, který se těší slušné sledovanosti, ale někdy i kritice lidí. Máte slovo každopádně zůstává na obrazovkách České televize, přičemž jeden host už se nejspíš v diskuzi nikdy neobjeví. Jílková je za to svým způsobem ráda. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

letiště Frankfurt nad Mohanem

Frankfurt kvůli extrémnímu počasí ruší lety s Prahou

Pondělní ráno přineslo na jedno z největších evropských letišť značný chaos. Letiště ve Frankfurtu nad Mohanem bylo nuceno zrušit téměř stovku plánovaných spojů kvůli extrémnímu zimnímu počasí, které zasáhlo západní část Německa. Podle mluvčí společnosti Fraport, která letiště provozuje, se omezení dotklo minimálně 98 letů včetně těch do Prahy, což představuje zhruba desetinu všech ranních odletů.