Asotthalom (Maďarsko) – Malá obec v Maďarsku zakázala nošení muslimského oděvu a volání k modlitbě. Vyhlásila totiž „válku proti muslimské kultuře", která, jak doufá, přiláká ostatní evropské křesťany, kteří mají námitky proti multikulturalismu ve svých vlastních zemích. Informuje o tom BBC.
„Stojíme v první řadě a vítáme lidi ze západní Evropy - lidi, kteří nechtějí žít v multikulturní společnosti," říká starosta Asotthalomu László Toroczkai pro BBC. „Nechtěli bychom přilákat muslimy do vesnice,“ říká starosta odlehlé vesnici na jihu Maďarska, která se nachází asi dvě hodiny od hlavního města Budapešti.
„Je velmi důležité, aby si obec zachovala své tradice. Přijde-li sem velký počet muslimů, nebudou schopni se začlenit do křesťanského společenství. Vidíme velké muslimské komunity v západní Evropě, které nebyly schopny se začlenit - a my tady nechceme prožít stejnou zkušenost," říká. „Rád bych, aby Evropa patřila Evropanům, Asie patřila Asiatům a Afrika Afričanům. Je to jednoduché,“ vysvětluje Toroczkai.
Jak připomíná BBC, migrační krize zvýšila ve většině Evropy náklady na boj proti imigrantům – a Maďarsko není výjimkou. „Na vrcholu migrační krize překročilo každý den asi 10.000 lidí hranici, která se nachází jen pár minut od Asotthalomu. Starost měl strach z migrantů, zavedl proto celou řadu předpisů, některé z nich jsou zřejmě nelegální," vysvětluje server.
„Nová místní legislativa zakazuje nošení muslimského oděvu, jako je hidžáb, nebo volání k modlitbě. Zakazuje veřejné projevy náklonnosti mezi lidmi stejného pohlaví. Změny také mají zabránit vybudování mešity - přestože v obci v tuto chvíli žijí jen dva muslimové," popisuje BBC. Mnoho právníků si myslí, že zákony jsou v rozporu s maďarskou ústavou. I proto je v únoru čeká přezkoumání.
Zákony však mají podporu mezi mnoha členy tamní komunity. Jeden z obyvatel, Eniko Undreiner, řekl, že bylo „opravdu děsivé" se loni dívat, jak se „masy migrantů procházejí po vesnici". „Trávím hodně času sám doma se svými malými dětmi - ano, byly chvíle, kdy jsem měl strach," říká.
Jediní dva muslimové žijící ve vesnici s BBC nechtěli mluvit ze strachu, že na sebe upoutají pozornost. Nicméně jeden z místních obyvatel uvedl, že jsou „plně integrováni" do komunity. „Nikoho provokují. Nenosí nikáb, neobtěžují lidi ... já je znám osobně. Vycházíme spolu dobře,“ uvedl.
Starosta doufá, že obec může stát v čele toho, co nazývá „válkou proti muslimské kultuře". Zaměstnal lidi, kteří mají na starosti ostrahu hranic. Myslí si, že právě to bude přitahovat bílé Evropany, aby tam žili. Skupina, která si říká Knights Templar International už na své stránce na Facebooku zveřejnila reklamu na domy v Asotthalomu. Jejími členy jsou také Nick Griffin, bývalý šéf Britské národní strany a europoslanec, a bývalý stranický pokladník Jim Dowson.
„Byl jsem kontaktován Jimem Dowsonem," vysvětluje Toroczkai. „Přišel do Asotthalomu několikrát jako soukromá osoba, jen aby se podíval. Nick Griffin s ním také přišel." Griffin již dříve popsal Maďarsko jako „místo mimo peklo, které se chystá utrhnout ze západní Evropy". „Když všechno půjde za západě strašně špatně, ještě více lidí se přesune do Maďarska a Maďarsko potřebuje takové lidi potřebuje," tvrdí politik.
Sám Toroczkai říká, že rád přivítá lidi z Anglie. Na otázku, zda se ve vesnici snaží zavést nadřazenost bílé rasy, Toroczkai odpověděl: „Já jsem nepoužil slovo bílá. Ale protože jsme bílí, Evropané, křesťanská populace, chceme takoví zůstat. Kdybychom byli černí, chtěli bychom zůstat černou vesnicí,“ dodal.
Související
22. listopadu 2024 17:34
11. října 2024 18:44
5. října 2024 22:59
30. srpna 2024 20:03
25. srpna 2024 18:25
22. srpna 2024 10:08