Bratislava - Slovenská republika se opět stala předmětem zájmu velké části zahraničních médií. Nyní však ne kvůli svému postoji vůči migrantům, ale díky zprávě z roku 1635, která předběhla budoucnost.
Dvojtečka, pomlčka a závorka. Emotikon nazývaný smajlík dnes zná takřka celý svět. Zpopularizovaly ho nejen sociální sítě a SMS zprávy, ale například i kultovní komiks Watchmen. Jeho historie však sahá až do šedesátých let minulého století, kdy jej poprvé použil výtvarník Harvey Ball jako součást kampaně pro pojišťovací společnost. To se alespoň dodnes myslelo.
Nyní se však ukázalo, že historie smajlíku může být mnohem starší. Ředitel Státního archivu v Trenčíně Peter Brindza totiž náhodou objevil písemnost z roku 1635 s nejpoužívanějším grafickým znakem současné moderní éry, smajlíkem.
"Při odborném zpracovávání a zatřiďování nejstarších účetních písemností z fondu Magistrátu Trenčín jsem objevil písemnost z roku 1635. Tehdejší trenčínský městský notář Jan Ladislaides v ní ke svému podpisu připojil i grafický znak, který dnes obecně nazýváme smajlík," uvedl pro server Topky Brindza.
Podle ředitele nešlo o obsahově závažnou písemnost. Archiválie byla podkladem k celkovému vyúčtování městských financí. "Smajlík není velký, ale hned mě udeřil do očí, takové věci si nelze nevšimnout, protože to není něco, s čím bychom se v archivech setkávali zcela běžně. Je to spíše ojedinělý nález, což potvrzuje i zájem prestižních zahraničních médií jako New York Post, Daily Mail, Warta10, CGTN a jiných, které tento objev okamžitě zveřejnily na svých webových stránkách," dodal ředitel.
Nejen tato média prakticky okamžitě informovala celý svět o unikátním objevu, který může přepsat dějiny. Smajlík totiž může být až o 300 let starší, než se původně myslelo, a jeho prvenství může připadnout právě Slovensku. Nyní je předmětem zkoumání například na Pittsburghské univerzitě.
"Díky objevu o nás psala média z celého světa. Zmínky jsme našli nejen v evropských sdělovacích prostředcích, jako například ve Velké Británii, Finsku, Turecku, Ukrajině, Nizozemsku, nebo České republice, ale dokonce si našeho objevu všimli i v exotičtějších zemích, jakými jsou Ázerbájdžán, Filipíny, Argentina, Mexiko, Írán, USA, nebo Čína," dodal Brindza.
Související
18. listopadu 2024 17:25
16. listopadu 2024 18:52
16. listopadu 2024 7:38
16. listopadu 2024 6:57
29. října 2024 9:09
23. října 2024 19:46