Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tato země by neměla existovat, zrušte ji, navrhuje americký politik

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Washington/Skopje - Americký zákonodárce Dana Rohrabacher nepovažuje Makedonii za stát. Podle rádia Svobodná Evropa by měla být rozdělena mezi Kosovo, Bulharsko a další sousední země. To ale pobouřilo makedonské vládní představitele.

"Je mi to líto, ale Makedonie není stát. Kosované a Albánci žijící v Makedonii by se měli stát součástí Kosova, zbytek Makedonie by měl připadnout dalším zemím," řekl pro albánská média Rohrabacher, který působí ve Sněmovně reprezentantů jako předseda podvýboru pro Evropu, Eurasii a rizikové oblasti.

Rohrabacher svá slova obhajoval tím, že vytvoření Makedonie v 90. letech 20. století během rozpadu bývalé Jugoslávie bylo chybou, protože se stát rozdělil na etnické tábory, které nejsou schopny žít vedle sebe v míru.

Tím ale pobouřil makedonské ministerstvo zahraničních, které uvedlo, že tato vyjádření "vyvolávají obrovské znepokojení a podněcují nacionalistickou rétoriku" v regionu. Podle resortu navíc tato slova vracejí zemi zpět do minulosti.

Na rozdíl od řady dalších skandálů, které má za sebou během krátkého období Trumpova prezidentství jeho administrativa, tento dopadl jinak, než se očekávalo. Ministerstvo se totiž "omluvilo".

Po vlně nevole, která se zvedla po zveřejnění kongresmanových slov, americký resort diplomacie vydal prohlášení. V něm uvedl, že Spojené státy uznávají a podporují svrchovanost a územní celistvost Makedonské republiky.

Témata:  USA Makedonie Albánie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.