Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Masakr v Kongu: Armáda samopaly rozstřílela milice ozbrojené oštěpy a mačetami

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Kinshasa - Konžští vojáci v bojích s protivládními milicemi mezi 9. a 13. únorem podle OSN připravili o život nejméně 100 osob. Kongo je ve válce také se separatistickou sektou, při dnešních střetech zahynulo šest lidí.

Mluvčí Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) Liz Throsellová uvedla, že vojáci na milice, jejichž příslušníci byli ozbrojeni mačetami a oštěpy, začali bezhlavě střílet ze samopalů. Mezi oběťmi je i 39 žen. "Jsme velmi zarmouceni zprávou o velkém počtu mrtvých. Pokud se informace potvrdí, bude to naznačovat, že zákrok armády byl nepřiměřený," řekla.

Členové milicí se útoky na vojenská stanoviště mstí za smrt svého vůdce. Šéf milicí Kamwina Nsapu přišel o život loni v srpnu během bojů s bezpečnostními složkami. Nepokoje tehdy vyvolala jeho snaha vyhnat z regionu policisty, které vinil ze zneužívání moci.

Násilí podle bezpečnostních analytiků způsobují hlavně spory o území, nerostné bohatství a konflikty mezi různými etnickými skupinami.

Několik desítek policistů dnes zahájilo akci v blízkosti domu vůdce sekty Bundu dia Kongo (BDK) v časných ranních hodinách, při zákroku policisté použili i slzný plyn.

Čtyři členové BDK zemřeli v domě vůdce sekty, když je policie postřelila, ale zabránila ostatním odvézt je do nemocnice, řekl vůdce politického křídla BDK Basangana Ngunga. Dodal, že další dva příslušníci BDK zemřeli po střetu s policií v jiné části města.

Sektu BDK v 80. letech založil Ne Muanda Nsemi. Cílem hnutí je oživit kulturní dědictví z předkoloniálního konžského království. Jeho stoupenci si přejí, aby Střední Kongo získalo nezávislost a připojilo se k částem sousední Konžské republiky, Angoly a Gabonu, tedy k územím, která kdysi tvořila historické konžské království.

Témata:  Kongo OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

15. července 2026 16:01

EET se přiblížila návratu. Poslanci schválili návrh zákona

Poslanci ve třetím čtení schválili vládní návrh zákona o evidenci tržeb a dalších souvisejících zákonů, takzvanou EET 2.0. Nová právní úprava představuje modernizovanou podobu elektronické evidence tržeb, jejímž cílem je podle ministerstva financí narovnat podnikatelské prostředí, omezit šedou ekonomiku, zajistit spravedlivější výběr daní a současně významně snížit administrativní zátěž podnikatelů. Vládní návrh nyní míří k projednání do Senátu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy