reklama

Návrh z pera vlády je zaměřen na to, aby motivovat žadatele o azyl k dobrovolnému odchodu. S těmi, kteří Rakousko nebudou chtít opustit, se úřady rozhodně mazlit nebudou.

Jak připomíná server Politico, rakouské orgány budou mít v případě schválení návrhu povinnost odmítnout poskytnout jídlo a ubytování pro migrantům, kterým byl odepřen azyl a kteří odmítají opustit zemi.

„Je to jednoduchá věc. Prostě od rakouského státu nedostanou nic, pokud nemají právo zde zůstat. Je to tak těžké pochopit?“ cituje agentura Reuters ministra vnitra Wolfganga Sobotku.

I on však připomíná, že nová legislativa, kterou musí schválit Parlament, je navržena tak, aby migranty motivovala k dobrovolnému návratu do rodné země. Dodal, že momentálně země poskytuje základní služby asi 4 tisícům lidí, kteří by měli odejít. Pokud zákon projde, dotkne se asi poloviny z nich.

Konkrétně půjde o ty, kteří jsou považováni za dostatečně zdravé na cestu do svých domovských zemí. Většina odmítnutých žadatelů o azyl v Rakousku v roce 2016 pocházela z Afghánistánu, Pákistánu a Nigérii. Žadatelé o azyl, kteří lžou o své identitě také mohou čelit pokutě 5,000 eur nebo si mohou odsedět tři týdny ve vězení.

1 komentář (Poslední 02.03. 11:20) Napište svůj názor

reklama