Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volební právo už od šestnácti let? Volí hlavně důchodci, vysvětlují předkladatelé návrhu

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - Volební právo v Německu mají jen občané starší 18 let. Vládní sociální demokracie (SPD) i opoziční Zelení chtějí, aby se už šestnáctiletí mohli účastnit voleb. Jejich návrh patrně neprojde kvůli odporu CDU/CSU.

Letošních parlamentních voleb se může zúčastnit 61,5 milionu oprávněných voličů. Největší část z nich tvoří lidé starší 70 let (20,7 procenta) a lidé ve věku 50 až 60 let (20 procent). Voličů ve věku 18 až 30 let je naproti tomu jen 15,4 procenta.

"Už nyní existuje nerovnováha mezi oprávněnými zájmy mladých a zájmy seniorů. Bylo by jen férové, dát mladším větší politickou sílu," je přesvědčena generální tajemnice sociálních demokratů Katarina Barleyová.

"Chceme prosadit snížení volebního věku na 16 let, aby mohli mladí lidé politiku aktivně spoluvytvářet," říká také předsedkyně poslanců za Zelené Katrin Göringová-Eckardtová.

Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové změnu odmítá. Nedává podle ní smysl, aby mladiství ve věku 16 let mohli volit, ale v dalších ohledech nadále plnoletosti nabývali až v 18 letech.

Témata:  Německo volby v Německu Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy