reklama

Volební vítězství Donald Trump je hnací silou „domácího terorismu" ve Spojených státech. A ještě více by jej mohly rozdmýchat kontroverzní otázky jako kontrola zbraní a potraty, varují experti.

Zprávu ministerstva pro vnitřní bezpečnost vypracovali analytici v Severní Karolíně. Ti zjistili, že negativní reklama a politická rétorika během kampaně „přispěla k podněcování" násilných a trestných incidentů.

Veřejná zpráva obsahuje například informace o povolebních nepokojích v Portlandu a vandalismu ve Washingtonu v den Trumpovy inaugurace. „DHS soudí, že hněv vyvolaný výsledky prezidentských voleb v roce 2016 je i nadále hnací silou domácího teroristického násilí v celých Spojených státech," uvádí se v materiálu.

„Zatímco kritika a nesouhlasné názory vůči vládě jsou chráněné činnost, někteří jednotlivci se při vyjadřování takových názorů dopouštějí násilné nebo nezákonné činnosti,“ vysvětlují analytici. Experti také uvedli, že i když volby jsou považovány za hlavní hnací silu násilí, nemohou vyloučit možnost, že v průběhu roku 2017 bude ovlivněno i „dalšími politickými tématy.“

„Předpokládáme, že mohou existovat i jiné faktory nebo události, které by mohly rozdmýchat další trestné činy a násilí páchané na politických entitách," varuje zpráva. Na seznam těchto faktorů analytici zařadili třeba právní předpisy týkající se práva na potrat, práv LGBT, otázek životního prostředí, kontroly zbraní a Obamacare.

Podle oficiálních pravidel je terorismus definován jako „nezákonné použití síly a násilí proti osobám nebo majetku s cílem zastrašit nebo donutit vládu, civilní obyvatelstvo, nebo libovolný segment, jednat v zájmu splnění politických a sociálních cílů".

Sám Trump tento termín ve výrocích o svých oponentech při demonstracích nepoužívá, obviňuje však účastníky z toho, že jsou „profesionální anarchisté, gangsteři a placení demonstranti".

0 komentářů Napište svůj názor

reklama