Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O občanství přišlo už1707 Slováků, doplatili na kontroverzní zákon

Vlajka Slovenska
Vlajka Slovenska
Foto: Pixabay

Bratislava - Kvůli zákonu zakazujícímu dvojí občanství přišlo o slovenský pas již 1707 Slováků, nejčastěji se stávají občany České republiky.

Podle údajů slovenského ministerstva vnitra se 448 Slováků bylo nuceno vzdát slovenského pasu kvůli přijetí českého občanství, dále pak německého (412) rakouského (242) a britského (159) občanství. Informuje o tom internetové vydání slovenského listu Hospodárske noviny.

Příčinou je zákon o státním občanství z roku 2010, který významně omezuje možnost dvojího občanství.

První vláda Roberta Fica úpravu přijala v reakci na to, když se sousední Maďarsko rozhodlo ulehčit příslušníkům své menšiny za hranicemi získání maďarské státní příslušnosti. Slovenský kabinet měl obavu, že by slovenští Maďaři, kteří tvoří asi 8,5 procenta obyvatel Slovenska, hromadně usilovali o získání občanství sousední země. Pro maďarský pas místo slovenského se do letošního března rozhodlo ale pouze 88 občanů Slovenska.

Dvojí občanství lze mít na Slovensku jen tehdy, pokud bylo cizí občanství nabyto narozením nebo manželstvím. Ztráta občanství mimo jiné znamená, že lidé přijdou o možnost působit ve veřejných funkcích, například jako poslanci.

Témata:  Slovensko státní občanství zákony

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.