reklama

Zástupce předsedy sboru náčelníků štábů Paul Selva při slyšení ve Sněmovně reprezentantů řekl, že chování Moskvy porušuje „ducha a cíle" smlouvy.

Obvinění, které se dosud s odkazem na anonymní zdroje objevovalo jen v médiích, vychází z informací o rozmístění nových ruských raket s plochou dráhou letu. Nová zbraň se několik let vyvíjela a testovala, v polovině února ji ale už ruská armáda zařadila do výzbroje.

Selva varoval, že systém ohrožuje většinu amerických vojenských zařízení v Evropě. „Jsme přesvědčeni, že Rusové tento krok udělali záměrně, aby ohrozili alianci v oblastech jejího působení," zdůraznil.

Rusko americké tvrzení odmítá. Jak Pentagon na ruské chování odpoví, Selva neřekl. Neměl pro poslance ani žádnou informaci o příčinách ruského kroku. Řekl jen, že neexistují náznaky toho, že by se Moskva k dodržování smlouvy chtěla vrátit.

Podle zdrojů Pentagonu USA varovaly Rusko před rozmístěním raket SSC-8 už během jejich vývoje, poprvé v roce 2014 a znovu o rok později. Moskva ale pokaždé americké výtky odmítla.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama