reklama

Na předávání cen pojmenovaných po ukrajinském básníkovi Tarasi Ševčenkovi Porošenko podle agentury RIA Novosti uvedl, že díky přijatým změnám v zákonech se zvýšil podíl ukrajinských písní a používání ukrajinského jazyka v rozhlasovém vysílání.

Ukrajinský prezident přesto tvrdí, že podíl ukrajinštiny v televizním vysílání "je nepřípustně nízký." Oznámil, že se proto rozhodl iniciovat kvóty na používání ukrajinštiny i v televizi.

Změny v zákoně o rozhlasovém a televizním vysílání platí na Ukrajině od listopadu roku 2016. V souladu s nimi televizní a rozhlasové společnosti musí v prvním roce jejich platnosti zajistit, aby 25 procent vysílaných písní bylo v ukrajinštině. V druhém roce se má tento podíl zvýšit na 30 procent a od třetího roku platnosti na 35 procent.

Proti těmto změnám před časem protestovalo přes 500 ukrajinských zpěváků a skupin, kteří zavedení kvót na minimální počet písní v ukrajinštině označili za "populistický krok".

Podle nich kvóty rozdělují Ukrajince na základě jejich jazykové příslušnosti, což narušuje jednotu společnosti. Strana Opoziční blok se dokonce obrátila na parlament s žádostí o zrušení tohoto zákona.

1 komentář (Poslední 11.03. 15:30) Napište svůj názor

reklama