reklama

Podle vyšetřovatelů bylo v letech 1980 až 2015 nahlášeno přibližně 1082 případů pohlavního zneužívání dětí, kterých se mělo dopustit 569 údajných pachatelů včetně 247 vysvěcených kněží anglikánské církve v Austrálii.

"Církev místo toho, aby ochraňovala děti, které jí byly svěřeny do péče, dopustila, aby jejich poškozování pokračovalo," uvedla před výborem generální tajemnice předmětné církve Anne Hywoodová.

"Těm, kteří se v této věci ozvali, jsme nevěřili a snažili jsme se je umlčet. Starali jsme se více o reputaci naší církve než o ty, kterým bylo ubližováno," dodala s tím, že průměrný věk zneužívaných dětí činil 11 let.

"S hanbou přiznáváme, že jsme daný problém začali řešit až tehdy, když se oběti staly hrozbou pro nás," uvedla dále. Církev zatím vyplatila obětem odškodné ve výši 31 milionů australských dolarů.

Nejvyšší představitel církve Philip Freier prohlásil, že dané údaje jsou šokující. Výbor ale upozorňuje, že stále nejde o konečný počet obětí, protože mnoho z nich své zneužití úřadům neoznámilo.

Australská královská komise, která byla zřízena v roce 2013 kvůli vyšetřování tohoto skandálu, už dříve uvedla, že bylo zneužito nejméně 4444 lidí v asi tisícovce katolických institucí.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama