reklama

Útočníkem byl Ziyed Ben Belgacem (39) narozený ve Francii. Měl kriminální minulost a v průběhu času se "zradikalizoval". To podle médií znamená, že se proměnil v extremistického muslima, což se zpravidla stává ve vězení, kde se dostává do styky s jinými radikály.

Muž měl za sebou mimo jiné loupežná přepadení a obchod s drogami. Dnes se pokusil na letišti zmocnit automatické pušky. "Odložtě zbraně. Dejte ruce za hlavu. Jsem tu, abych zemřel pro Alláha. Ať to dopadne jakkoli, budou tu mrtví," řekl útočník podle výpovědí vojáků, které se snažel držet v šachu.

Radikál ozbrojený pistolí chytil pod krem vojačku a držel ji jako živý štít proti dvěma jejím kolegům. Ti se rozhodli jej zlikvidovat a celkem osmkrát na něj vystřelili.

Podle prokurátora svědčí volba frenventovaného letiště jako místa útoku i fakt, že radikalizoval své názory, o tom, že se úřady správně rozhodly vyšetřovat čin jako teroristický. Mezi věcmi, které měl u sebe, byla nádoba s beznínem, korán a několik flashdisků, na nichž však policie nenašla žádné podstatné informace.

V databázi lidí považovaných za potenciální útočníky se Belgacem nevyskytoval. Policie však již prohledávala jeho dům v listopadu 2015 bezprostředně po teroristických útocích, při nichž v Paříži zemřelo 130 lidí.

Úřady ráno kvůli útoku na vojenskou hlídku z preventivních důvodů zastavily veškerý letecký provoz na letišti Orly jižně od Paříže. Několik spojů odklonily na mezinárodní letiště Charlese de Gaulla, které leží severně od metropole.

Francouzská armáda zmobilizovala své příslušníky do hlídkových služeb v rámci pokračujícího výjimečného stavu zavedeného v listopadu 2015.