Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump čelí rostoucímu tlaku kvůli odposlechům. Odvolá svá tvrzení proti Obamovi?

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: The White House

Washington - Republikánský předseda výboru pro tajné služby Sněmovny reprezentantů Devin Nunes dnes uvedl, že se dosud neobjevily žádné důkazy o odposlouchávání Donalda Trumpa v jeho kancelářích. Stejně tak chybí věrohodné indicie, že by do prezidentských voleb na podzim 2016 zasáhli ruští hackeři.

Trump vznesl obvinění vůči svému předchůdci Baracku Obamovi počátkem března bez jakýchkoli konkrétních důkazů. Část komentátorů se domnívá, že se pouze snažil odvést pozornost od vlastních problémů. Tento týden prezident svá obvinění zmírnil, když Fox News řekl, že "odposlechy mohou znamenat mnoho věcí".

Stále více republikánských zákonodárců, kteří prezidenta jinak podporují, jej však vyzývá k veřejnému odvolání nepodložených výroků, případně rovnou k omluvě Obamovi. "Nevím, z čeho prezident Trump při svém tvrzení vycházel. Myslím, že nám dluží vysvětlení," řekla dnes televizi NBC republikánská senátorka Susan Collinsová.

Rozšířila tím řady republikánských kritiků, kteří vyzvali Trumpa k omluvě Obamovi. Jsou mezi nimi například vlivný kongresman Tom Cole či jeho kolegové Charlie Dent a Will Hurd.

Výbor vedený Nunesem také vyšetřuje podezření, že se ruští hackeři snažili prostřednictvím zásahů do kampaně demokratů pomoci republikánskému kandidátu Trumpovi. "Podle nejnovějších informací, které mám k dispozici dnes ráno, není žádný důkaz o utajené spolupráci," řekl Nunes v rozhovoru s televizní stanicí Fox News.

Témata:  Donald Trump Barack Obama USA

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.