reklama

Zařazení 28. října mezi státní svátky na Slovensku navrhla skupina koaličních poslanců, z nichž někteří s podobnou iniciativu v minulosti jako opoziční zákonodárci neuspěli. Předlohu zdůvodnili kromě jiného tím, že vznikem samostatného československého státu se Slováci poprvé stali státotvorným národem a byl položen základ moderního ekonomického, sociálního, vzdělanostního a kulturního rozvoje Slovenska.

Slovenská sněmovna současně rozhodla, že 28. říjen na rozdíl od stávajících pěti státních svátků v zemi nebude dnem pracovního klidu. "Zařazením mezi státní svátky se zvýší význam, který Slovenská republika přikládá tomuto dnu. Stane se tak ovšem bez jakýchkoliv ekonomických dopadů, i bez toho, aby byl zrušen některý jiný státní svátek nebo jiný den pracovního klidu," uvedli poslanci v návrhu.

Zaměstnanci na Slovensku mají v současnosti volno nejen o státních svátcích, ale i o dalších deseti dnech pracovního klidu, mezi které patří i církevní svátky.

V roce 2018 si Slovensko kulaté výročí vzniku Československa připomenulo jednorázovým státním svátkem 30. října. Na tento den připadá výročí přijetí Martinské deklarace, kterou se v roce 1918 slovenští představitelé přihlásili ke vzniku samostatného československého státu.