Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rudá armáda ztratila za války devět milionů vojáků

Ruská armáda, ilustrační fotografie
Ruská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.ru

Moskva - Ztráty Rudé armády během druhé světové války se blíží devíti milionům mrtvých. Dnes to uvedl expert ministerstva obrany generál Alexandr Kirilin.

Statistika je podle něj výsledkem dlouholetého bádání.

Informace o sovětských válečných ztrátách se často liší. K nynějšímu počtu dospěli badatelé "s tužkou v ruce" na základě údajů z centrálního archivu ministerstva obrany. Přesné číslo je podle Kirilina 8,866.400 mrtvých.

Do bilance obětí válečného konfliktu jsou započítáni vojáci padlí v boji, nezvěstní a ti, kteří se nevrátili ze zajetí nebo zemřeli v nemocnicích. Ze zajetí se podle Kirilina do vlasti vrátilo 1,8 milionu lidí.

Témata:  Ruská armáda II. světová válka

Související

Aktuálně se děje

26. června 2026 21:00

Dara Rolins konečně prozradila, jak to vypadá se svatbou s Pavlem Nedvědem

Češi i Slováci napjatě očekávají, kdy konečně dojde na svatbu zpěvačky Dary Rolins a fotbalisty Pavla Nedvěda. Popová hvězda dosud poměrně mlžila. Až to vypadalo, že veselka možná ani nebude. Nyní se ale Dara rozhodla být o něco sdílnější. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy