Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cyklon Debbie se blíží k australským břehům. Domovy opouští tisíce lidí

Austrálie
Austrálie
Foto: Pixabay

Canberra - K východoaustralskému státu Queensland se blíží cyklon Debbie s rychlostí větru 240 kilometrů za hodinu. Pobřeží by měl zasáhnout v úterý místního času, už bylo evakuováno přes 3500 obyvatel.

Queenslandská premiérka Annastacia Palaszczuková sdělila, že ničivý účinek cyklonu Debbie může být srovnatelný s cyklonem Yasi, který v roce 2011 napáchal milionové materiální škody. Byl zařazen do nejvyšší kategorie na pětibodové škále, cyklonu Debbie zatím meteorologové připisují čtvrtý, tedy druhý nevyšší stupeň.

Podle očekávání by měl cyklon pevninu zasáhnout v úterý v 7:00 místního času (o dnešní půlnoci SELČ) v pásu mezi pobřežními městy Townsville a Proserpine.

"Šance na evakuaci se zužuje, prosím, poslouchejte úřady. Musím to udělat i já, jde o bezpečnost vaši, vašich rodin, vašich dětí," apelovala Palaszczuková na obyvatele Queenslandu. Podle ní je třeba ještě evakuovat na 2000 lidí. Cyklon může vyvolat až osmimetrové vlny a záplavy nízko položených míst.

Témata:  Austrálie počasí bouře

Související

Aktuálně se děje

11. ledna 2026 8:29

Budoucnost ČT je i v jeho rukou. Oto Klempíř měl důležité jednání

Babišova vláda bude příští týden žádat Sněmovnu o důvěru i pro jednoho člověka ze šoubyznysu, který se stal ministrem. Někdejší člen oblíbené kapely J.A.R. Oto Klempíř už se věnuje agendě ministerstva kultury. Co měl na programu v pátek?

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy