Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA už nebudou financovat populační fond OSN. Podporuje prý potraty a sterilizace

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Washington - Prezident USA Donald Trump je odpůrcem potratů a už v kampani slíbil, že omezí americké financování programů OSN. Washington dnes oznámil, že končí s finanční podporou Populačního fondu Organizace spojených národů (UNFPA), který je zaměřen na otázky rodinného plánování a péče o matky a děti ve více než 150 zemích světa.

Uvedlo to americké ministerstvo zahraničí, které krok zdůvodnilo tím, že fond "podporuje či se podílí na řízení programu nucených potratů a nedobrovolné sterilizace".

"Podpora, kterou jsme dlouhá léta dostávali od americké vlády i obyvatel zachránila desetitisíce matek před smrtí či postižením, kterým šlo předejít, což bylo zvláště patrné během současné rychle se rozvíjející globální humanitární krize," sdělil fond v reakci.

Trump po lednovém nástupu do funkce vyhlásil, že hodlá snížit finance pro americkou diplomacii a zahraniční pomoc o 28 procent.

Zahraniční vlády přispívají do fondů OSN dobrovolně. USA byly v posledních letech mezi čtyřmi nejvýznamnějšími dárci UNFPA, jemuž v roce 2015 přispěly částkou 75 milionů dolarů (1,9 miliardy korun).

Témata:  USA OSN (Organizace spojených národů) potraty

Související

Aktuálně se děje

10. února 2026 8:29

Policie vyšetřuje pokus o vraždu v Chebu. Po potyčce dvou cizinců

Dva cizinci utrpěli zranění při potyčce, ke které o víkendu došlo v Chebu. Zatímco jeden z mužů zůstává v nemocnici, druhého zadrželi policisté, kteří případ kvalifikovali jako pokus o vraždu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ghislaine Maxwell

Epsteinova společnice Maxwellová odmítla vypovídat. Promluví, pokud ji Trump dá milost

Ghislaine Maxwellová, odsouzená společnice sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina, v pondělí odmítla vypovídat před dozorčím výborem americké Sněmovny reprezentantů. Maxwellová se k výslechu připojila virtuálně z texaského vězení, kde si odpykává dvacetiletý trest za obchodování s lidmi. Navzdory očekávání zákonodárců však využila pátého dodatku americké ústavy, který jí dává právo nevypovídat, aby se vyhnula sebeobvinění.