Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Novodobé otroctví? V Rusku se dějí hrozné věci, úřady mlčí

Moskva
Moskva
Foto: moscow.ru

Moskva – Obětí otrocké práce v současném Rusku je odhadem více než 1 milion lidí. A mnoho z nich pracuje v továrnách na betonové díly nebo na drobných farmách v převážně muslimském Dagestánu. O dvou aktivistech, kteří se snaží oběti novodobého otroctví osvobozovat, píše britský The Guardian.

Aktivisté Zakir Ismailov a Alexey Nikitin z ruské protiotrocké organizace Alternativa se snaží osvobozovat zotročené pracovníky právě v nejjižnějším cípu Ruska. Scénář je často podobný, vniknout do továrny či farmy, najít hledanou osobu pomocí fotky a dalších údajů, zmizet bez vzbuzení jakékoliv pozornosti. Často to prý není lehké.

Pracovníci se nechají verbovat na moskevských nádražích

Lidé se ocitají v ruské autonomní republice Dagestánu často za velmi podivných okolností. Mnohdy jde o migranty z chudších regionů v rámci Ruska, často z oblastí bývalých sovětských satelitů, kteří chtějí původně najít uplatnění v hlavním městě Moskvě. Tam je však na nádražích „naverbují“ rekrutéři se slibem velmi dobře placené práce a zajištění stravy a rázem se ocitají ve vlaku či autobusu směr Dagestán.

Dvojice osvoboditelů přiznává, že se dostává často do konfliktních situací. Se zkorumpovanou policií, apatickými politiky a mocnými pozemkovými vlastníky. Čelí výhružkám zabití a v bezpečí se necítí ani jejich rodiny.

Nevlídná země i úřady

Již samotná lokalita a území Dagestánu jim práci poměrně ztěžuje. Zhruba pět set otrockých továren je rozprostřeno v intenzivně hornaté a nevlídné krajině. Země je navíc ohrožována různými islámskými skupinami, které vedou ozbrojený džihád vůči Rusku, což ji vysloužilo pověst nejnebezpečnějšího místa v Evropě.

Vlastníci továren navíc zpravidla zabavují novým pracovníkům dokumenty a zbylé peníze a tím činí jejich případný útěk nemožným. I když se někomu podaří uniknout, nemá zdaleka vyhráno. Aktivisté zmiňují případ pohřešovaného vojáka, který byl po útěku z jedné takové továrny označen za zběha a odsouzen na dva roky do vězení.

Smutnou skutečností však zůstává, že i přesto, že nucená práce je v Rusku protizákonná a úřady byly několikrát upozorňovány na otrocké praktiky, a v roce 2013 dokonce Nariman Gadzhiyev, tehdejší ministr pro informace, prohlásil, že otrocká práce je častým a vážným problémem Dagestánu, regionální státní zastupitelství nenašlo žádný důkaz těchto praktik a případem se tedy dál nezabývalo.

Témata:  Rusko otroctví EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.