Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Španělé dnes z moře zachránili 73 severoafrických migrantů

Itálie zachraňuje uprchlíky
Itálie zachraňuje uprchlíky
Foto: UNHCR

Madrid - Afričtí migranti stále častěji míří přes Středozemní moře do Španělska. Tamní pobřežní stráž v noci na dnešek zachránila 26 osob z potápějícího se člunu. Při jiných čtyřech akcích bylo během uplynulých 24 hodin zachráněno dalších 47 osob.

Záchranná akce proběhla v noci na dnešek asi 25 kilometrů jihozápadně od přímořského městečka Barbate v Gibraltarském průlivu. Na palubě ztroskotaného plavidla bylo 20 mužů a šest žen, včetně jedné těhotné. Všechny osoby vytažené v brzkých ranních hodinách na palubu španělské lodě Salvamar Gadir jsou severoafrického původu.

Lodě španělské policie u ostrova Mallorca dále ve čtvrtek a dnes zachytily dvě plavidla migrantů, obě se 14 pasažéry, zatímco bezpečnostní složky města Cartagena dnes zachránily dohromady 19 osob ze dvou člunů. Podle španělských úřadů jsou všechny zadržené osoby zdravotně v pořádku.

Španělští záchranáři zasahovali i ve středu, když zachránili u svých břehů 29 lidí. Tři osoby včetně desetileté holčičky však pokus o překonání Středozemního moře nepřežily. Téměř stovka afrických migrantů pak zřejmě zahynula ve čtvrtek u pobřeží Libye, když se tamní pobřežní stráži podařilo zachránit zbylých 23 po havárii nafukovacího člunu.

Právě z Libye směrem k evropským a hlavně italským břehům se v poslední době uprchlíci vydávají nejčastěji. Podle odhadů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) už letos do Itálie dorazilo 26.989 migrantů, zatímco do Španělska pouze 1510.

Témata:  Španělsko uprchlíci EU

Související

Aktuálně se děje

10:28

Vážná nehoda uzavřela dálnici D10. Řidič měl náhlý zdravotní problém

Vážná nehoda v pondělí ráno uzavřela dálnici D10 u Brandýsa nad Labem ve středních Čechách. Řidiče havarovaného vozu postihl náhlý zdravotní problém, který vedl k nárazu do svodidel. Pro zraněného muže letěl vrtulník. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy