Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americký soud schválil vládní dohodu s VW o urovnání emisní aféry

Volkswagen
Volkswagen
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Detroit (USA) - Americký soudce Sean Cox dnes schválil vládní dohodu s německým automobilovým koncernem Volkswagen o urovnání jeho emisního skandálu.

Volkswagen v rámci lednové dohody přiznal vinu a souhlasil se zaplacením 4,3 miliardy dolarů (zhruba 108 miliard Kč).

Dohoda Volkswagenu s americkým ministerstvem spravedlnosti rovněž předpokládá, že automobilka provede reformu svých aktivit.

Součástí dohody je také tříleté zkušební období, během kterého bude na aktivity podniku v USA dohlížet nezávislý kontrolor, píše agentura DPA.

Soudce dnes formálně nařídil Volkswagenu zaplatit 2,8 miliardy dolarů za kriminální provinění. Dalších 1,5 miliardy dolarů automobilka podle dohody zaplatí v rámci civilního řízení.

Soudce rovněž vyzval německou vládu ke stíhání osob zodpovědných za skandál. Ve Spojených státech bylo v souvislosti s aférou obviněno sedm zaměstnanců VW, pět z nich je ale v Německu a jejich vydání je nepravděpodobné, napsala agentura AP.

Témata:  USA dieselgate soudy Volkswagen

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.