"Dá-li Alláh, nebude to Marine Le Penová. Pakliže ano, budeme se muset smířit s osudem," řekl jeden z účastníků webu Politico.

Pětadvacetiletý Nassim by prý s radostí dal hlas komukoli jinému, i kdyby proto musel zradit své levicové založení. Jeho dilema dokumentuje složitou pozici, ve které se nachází řada francouzských muslimů, kteří se tradičně přiklání k levici, částečně pro její prosazování sociální spravedlnosti. Tradiční levice však nyní žádného perspektivního kandidáta nenabízí.

Amar Lasfar, šéf Unie francouzských islámských organizací (UOIF), přesto na veletrhu v Le Bourget, který zaštiťuje již 34 let, vyzýval přítomné, aby šli k urnám. Je prý na nich, aby "ochránili Francii před hrozbou krajní pravice". Ve Francii se však čím dál tím hlasitěji mluví o hrozbě radikálního islámu.

"Pokud se Marine Le Penová dostane k moci, náš sen - společná touha žít bok po boku - dostane smrtelnou ránu," dodává Nassim, student přední pařížské ekonomické univerzity.

Le Penová den před začátkem veletrhu zveřejnila video, ve kterém volala po zrušení akce, na kterou jsou podle ní zvaní "zarytí šiřitelé nenávisti". Sama politička, jako i další kandidáti na prezidenta, pozvánku odmítla - sotva by zde rozšířila řady svých stoupenců. Podle povolební studie agentury Ifop v roce 2012 podpořilo socialistu Françoise Hollandea téměř 90 procent muslimů.

Francie však sběr náboženských a etnických údajů přísně omezuje a žádný zveřejněný průzkum nevypátral, jak by pětimilionová muslimská komunita Francie mohla v neděli a poté 7. května hlasovat. Sociolog z francouzského státního výzkumného ústavu CNRS Antoine Jardin zdůrazňuje, že jde o různorodou skupinu, a že údaje o jejích politických preferencích jsou přinejmenším nespolehlivé.

Přiznal však, že muslimové ve Francii historicky tíhnou k levici, zřejmě také v důsledku role levice v boji proti kolonialismu a rasismu. Často tak na setkání na severu Paříže padalo jméno Jeana-Luka Mélenchona, levicového bouřliváka, jehož podpora šla v posledních týdnech výrazně nahoru, což z něj dělá vážného adepta na místo ve druhém kole voleb.