Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Arkansasu proběhla první dvojitá poprava v USA za 17 let

Věznice
Věznice
Foto: Pixabay

Little Rock - Arkansas popravil další dva vězně z původně plánované série osmi poprav, kterou úřady chtěly vykonat do konce dubna. Smrtící injekce v pondělí večer místního času (dnes nad ránem SELČ) ukončila život Jacka Jonese a Marcela Williamse, kteří byli odsouzeni za znásilnění a vraždy spáchané v 90. letech.

Pondělní výkon trestu smrti byl první popravu dvou vězňů během jediného dne ve Spojených státech za posledních 17 let, uvedla agentura AP.

Obě popravy dělily zhruba tři hodiny, ačkoli měly být původně provedeny rychleji za sebou. Williamsovi advokáti však uspěli s požadavkem na pozastavení popravy kvůli tomu, že první popravený Jones podle nich v posledních okamžicích života pohyboval rty a lapal po dechu a mohl trpět. Soudkyně však přibližně po hodině umožnila popravit i Williamse.

Arkansaský guvernér Asa Hutchinson naplánoval popravy v krátkém rozmezí s ohledem na to, že na konci měsíce vyprší lhůta pro použití arkansaských zásob midazolamu, jedné z látek používaných ve smrtící injekci.

Guvernérův plán však překazila úspěšná odvolání, díky nimž byl u čtyř odsouzenců odložen výkon trestu smrti. Ve stanoveném termínu do konce dubna tak bude kromě minulý týden popraveného vraha Lendella Leeho provedena již pouze poslední poprava tento čtvrtek.

Témata:  trest smrti USA popravy

Související

Aktuálně se děje

28. ledna 2026 12:33

Počasí naplní očekávání meteorologů. Problémy nastanou už v noci

Očekávání meteorologů z posledních dní se mají naplnit. V Česku bude ve čtvrtek na některých místech sněžit tak vydatně, že si to žádá výstrahu, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napadne až 10 centimetrů nového sněhu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Hodiny posledního soudu

Hodiny posledního soudu se posunuly. Svět je nejblíže ke globální katastrofě v celé historii

Symbolické hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) se posunuly na 85 sekund do půlnoci, což je nejblíže ke globální katastrofě v celé jejich historii. Odborníci z organizace Bulletin of the Atomic Scientists, kterou po druhé světové válce založili vědci jako Albert Einstein nebo Robert Oppenheimer, varují před bezprecedentním nárůstem rizik. Lidstvo se podle nich ocitlo v bodě, kdy agresivní nacionalismus a selhání politických elit urychlují cestu k apokalypse způsobené jadernými zbraněmi, klimatickou krizí a nekontrolovanými technologiemi.