Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi stále více odmítají trest smrti

Trest smrti
Trest smrti
Foto: Pixmac

Centrum pro výzkum veřejného mínění provedlo v dubnu a květnu průzkum zaměřený na postoje českých občanů k trestu smrti. Dotazník se zabýval obecným názorem na existenci či neexistenci trestu smrti v České republice, stejně jako konkrétními výroky týkajícími se tohoto trestu.

Z výsledků průzkumu vyplývá, že jen o málo více než dvě pětiny oslovených souhlasí s trestem smrti. Konkrétně 17 % dotázaných rozhodně podporuje existenci tohoto trestu a 25 % je spíše pro. Tento souhlas je nejnižší od roku 1992, kdy se tento průzkum provádí, a znamená pokles o 34 procentních bodů z tehdejších 76 % podpory.

Poprvé od roku 1992 převládá nesouhlas s trestem smrti, který tvoří o málo více než polovinu dotázaných (51 %). Oproti roku 1992 se odmítnutí trestu smrti téměř zčtyřnásobilo, uvedlo CVVM na svém webu.

Mezi výroky, které podporují trest smrti, veřejnost nejvíce souhlasí s tvrzením, že „přináší spravedlivé zadostiučinění pozůstalým“ (62 %). Nejméně podpory získal výrok o potřebnosti uplatňování principu „oko za oko, zub za zub“, který souhlasí pouze 41 % dotázaných.

Mezi výroky, které zpochybňují trest smrti, jsou na prvním místě "riziko zneužití" (83 %) a "riziko justičního omylu" (81 %). Na posledním místě se nachází tvrzení, že trest smrti je projevem politického populismu, které podporuje pouze 37 % oslovených.

Témata:  průzkumy trest smrti

Související

Aktuálně se děje

15:10

12:22

Papež František: Outsider, jehož reformní mise udělala z církve spojence pokrokářů

Když se v roce 2013 Jorge Mario Bergoglio, argentinský kardinál, objevil na balkoně baziliky svatého Petra jako nově zvolený papež, zaujala jeho první slova celý svět: „Zdá se, že mí bratři kardinálové šli téměř na konec světa, aby ho našli.“ V této skromné větě se skrýval náznak toho, co mělo přijít – František nepřicházel jako zástupce tradiční římské hierarchie, ale jako reformátor, který chtěl církev zcela proměnit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Marihuana

Komentář

Světový den marihuany: Aneb když kulturní symbol narazí na politickou moc

Marihuana už dávno není jen symbolem rebelie nebo svobody – stala se politickým nástrojem, kulturním hnutím i předmětem vážných debat o právu, zdraví a odpovědnosti. Zatímco v některých zemích už je její legálnost běžnou realitou, jinde stále budí vášně. A v Česku? Tam pomohla vyšvihnout do sněmovny Piráty, ale také ukazuje, jak těžké je přejít od kampaní k systémové změně.