reklama

Clintonová sice prohrála souboj s levicovým senátorem, který po sečtení většiny hlasů získal 43 indianských delegátů oproti jejím 37 (o zbylých se rozhoduje), celkově se však nominaci opět přiblížila. Na kontě má včetně takzvaných superdelegátů podle AP již 2202 delegátských hlasů a k automatické nominaci jí zbývá získat 181, což je podle průzkumů velmi pravděpodobné.

Sanders, který by musel ve všech zbývajících primárkách získat přes 84 procent hlasů, však stále neztrácí víru. Očekává, že přijdou další vítězství a bude prý bojovat "do posledního vhozeného hlasu". Připustil však, že porazit Clintonovou bude velmi těžký úkol.

Trump získal nejméně 51 z 57 delegátů, o něž republikáni hráli, o dalších šesti se rozhodne ve sčítání zbylých dvou okrsků. K automatické nominaci mu tedy chybí 190 delegátů, které si však může velmi reálně zajistit nejpozději v poslední den primárek v delegátsky nejpočetnější Kalifornii.

Zdroj: YouTube

Pozici mu velmi usnadnilo pro mnohé překvapivé Cruzovo odstoupení, které texaský senátor oznámil již ve chvíli, kdy byla sečtena sotva polovina hlasů. Ve hře tak kromě newyorského realitního magnáta zůstává již jen guvernér Ohia John Kasich, který však zaostává o téměř 900 delegátů.

Trump již v úterní vítězné řeči soustředil svou pozornost právě na bývalou první dámu. "Půjdeme po Hillary Clintonové. Nebude skvělou prezidentkou, nebude dobrou prezidentkou, bude chabou prezidentkou. Nerozumí obchodu," hanil svou konkurentku úspěšný byznysmen.

reklama