reklama

Maltský vicepremiér Luis Grech, který diskusi jako zástupce předsednické země řídil, schůzku označil za jednoznačný a nevídaný signál důvěry, jednoty a shody sedmadvacítky. "Je to velmi dobrý začátek těžkých jednání, která před námi leží," prohlásil.

Zaorálek míní, že jednání budou komplexní. "Může to být samozřejmě celé dost složité, tak jako rozvody a podobné věci v realitě bývají," upozornil v Lucemburku novináře. Odchod Británie je podle něj "chyba a škoda pro všechny", EU si jej ale nepřála.

Ministři dnes potvrdili mírně upravenou podobu obecných politických vodítek pro jednání o takzvaném brexitu. Ta koncem března nabídl šéf unijních summitů Donald Tusk poté, co Londýn devět měsíců od referenda, které o věci rozhodlo, oznámil záměr z unie odejít. Definitivně mají Tuskovy politické mantinely pro jednání schválit v sobotu na mimořádné schůzce premiéři a prezidenti bloku, kteří také z unijní strany rozhodnou o začátku vyjednávání.

Materiál se následně stane podkladem, na jehož základě Evropská komise vytvoří konkrétní a závazný mandát pro tým unijního vyjednávače pro brexit Michela Barniera. Na práci jeho týmu bude průběžně za členské země dohlížet právě Rada pro všeobecné záležitosti (GAC).

Vyjednávání samotná začnou až po britských parlamentních volbách 8. června, skončit by měly před koncem roku 2018, tak aby se Británie po příslušných ratifikacích ocitla mimo unii na jaře roku 2019.

Grech dnes novinářům připomněl, že vodítka jako hlavní cíle definují zachování integrity unijního jednotného trhu, rovnováhu mezi právy a povinnostmi obou stran, žádné dohody o různých sektorech obchodu, pravidlo, že dokud není domluveno vše, není domluveno nic a také, že ostatní státy unie nepovedou s Brity separátní jednání. Pro sedmadvacítku je klíčové co nejdříve vyřešit záruky zachování práv unijních občanů v Británii, problematiku finančního vyrovnání a otázky týkající se hranic, především v souvislosti se Severním Irskem.

Unie také trvá na rozfázování jednání. Teprve až se zásadním způsobem posunou jednání o brexitu samotném, bude možné začít jednat o nové podobě vzájemných vztahů. O vhodném načasování druhé fáze má rozhodnout unijní summit, například na konci letošního roku. Ve druhé fázi by se kromě obchodu měla vyjednávat například i podoba budoucí bezpečnostní spolupráce.

reklama