Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skandál v Německu: Voják se vydával za uprchlíka a chystal teroristický útok

Bundeswehr, ilustrační fotografie
Bundeswehr, ilustrační fotografie
Foto: Bundeswehr

Berlín – V Německu to vře kvůli vůli vojákovi bundeswehru podezřelému z plánování teroristického útoku. Tamní úřady se staly terčem kritiky kvůli muži (28), kterého ve středu zadržela policie. Ten pronikl do armády pod falešnou identitou syrského uprchlíka. 

Podle německých médií se nadporučík už v prosinci 2015 nechal zaregistrovat v hesenském Giessenu jako syrský uprchlík a v lednu 2016 podal v Bavorsku žádost o azyl. Místní úřad pro uprchlíky žádost přijal, vojákovi dokonce přidělil pokoj v ubytovně a přiznal mu i sociální dávky.

Německý původ žadatele, ani fakt, že neumí arabsky, úředníci neodhalili. Zadržený pak působil v pobočce německé armády ve francouzském Illkirchu nedaleko Štrasburku. BAMF žadateli koncem minulého roku zaručil omezenou ochranu po pohovoru ve francouzštině, informovala dnes agentura DPA. „Pohovory byly a jsou vedeny v jazyce, který si uprchlík přeje," vysvětlil okresní úřad v Giessenu.

Německá vláda uznala chybu a slíbila vysvětlení. Ministerstvo vnitra a Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) „nyní obrátí každý kámen, dokud nebudeme vědět, jak k tomu mohlo dojít", slíbil dnes mluvčí ministra vnitra Thomase de Maizièra.

Ze selhání obviňují ministra vnitra i ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou (oba za křesťanské demokraty CDU) jak koaliční sociální demokraté (SPD), tak opoziční Levice.

Podle ministerstva vnitra však dosavadní zjištění neodhalila strukturální nedostatky v azylovém řízení. „Spíš to vypadá, že nebyla dodržena zavedená a nutná bezpečnostní opatření, která musela být všem zúčastněným známá," uvedl de Maizièrův mluvčí.

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann řekl, že BAMF byl v roce 2015 a počátkem roku 2016 kvůli vysokému počtu žadatelů o azyl přetížen. Jak ukazuje nynější případ, vyplývají z tohoto období stále bezpečnostní rizika, upozornil Herrmann. Proto se prý už před několika týdny úřady dohodly na dodatečném bezpečnostním prověřování uprchlíků. "U 99 procent to bude OK, ale musíme se na to ještě jednou podívat," vysvětlil zemský ministr. Konkrétně jde podle něj o uprchlíky, jejichž totožnost je dodnes nejistá například kvůli chybějícím dokladům.

Voják z povolání, které byl tento týden zadržen, je podezřelý z přípravy atentátu motivovaného nenávistí vůči cizincům. Útok totiž zjevně měl vypadat jako čin uprchlíků.

Témata:  Německo Německá armáda uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.