reklama

Vojenské soudy je shledaly vinnými ze smrtelných útoků na civilisty a bezpečnostní síly. Trojice byla oběšena, informovala agentura DPA.

Ve středu v Pákistánu popravili čtyři ozbrojence, které vojenské soudy usvědčily z terorismu. Šlo patrně o přívržence Talibanu, uvedla s odvoláním na armádu agentura AP. Odsouzenci se prý přiznali k podílu na útocích mířených na civilisty a vojáky.

Možnost hrdelního trestu byla v Pákistánu obnovena v reakci na teroristický útok v Péšávaru, při kterém v roce 2014 přišlo o život 150 lidí, včetně 144 dětí. Případy terorismu, za kterými stojí civilisté, od té doby také podléhají vojenským soudům. Pákistánský parlament letos na další dva roky mandát těchto soudů na řešení takových případů obnovil.

Pokud vojenský soud rozhoduje o případu, kde má být vydán rozsudek smrti, koná se řízení za zavřenými dveřmi. Rozsudek smrti pak musí potvrdit velitel armády. Opozice a organizace na ochranu lidských práv v minulosti počínání vojenských soudů kritizovaly.

Podle DPA již letos Pákistán popravil 28 lidí. Dalších až 8200 lidí čeká v celách smrti, odhadují aktivisté z organizací na ochranu lidských práv.

reklama