Tálibán

Meghan Markleová a princ Harry

Tálibán kritizuje prince Harryho za to, jak vzpomíná na zabité v Afghánistánu

Svět

Afghánské radikální vládní hnutí Tálibán dnes kritizovalo britského prince Harryho za to, jak ve svých pamětech s názvem Spare (Náhradník) vzpomíná na 25 lidí, které v Afghánistánu zabil jako střelec na britské vojenské helikoptéře. Harry tvrdí, že o nich nepřemýšlel jako o lidech, ale šachových figurkách odstraněných z šachovnice. Informuje o tom dnes agentura Reuters.

Muslimové

Tálibán zakázal afghánským ženám vysokoškolské studium

Svět

Afghánky nebudou mít až do odvolání přístup k vyššímu vzdělání. Oznámilo to dnes islamistickým Tálibánem spravované ministerstvo vyššího vzdělání, uvedla agentura Reuters. Veřejné i soukromé školy nyní obdržely od ministerstva dopis který jim nařizuje bez prodlení zamezit studentkám v přístupu k vysokoškolskému vzdělání.

Ajmán Zavahrí, vůdce teroristické sítě Al-Káida

Svět

Tálibán tvrdí, že o přítomnosti šéfa Al-Káidy v Kábulu netušil

Afghánské hnutí Tálibán tvrdí, že jeho vláda neměla žádné informace o přítomnosti lídra teroristické skupiny Al-Káida Ajmána Zavahrího v Kábulu. Tálibán zároveň varoval Spojené státy, aby nikdy neopakovaly útok na afghánském území. Spojené státy podle amerických činitelů Zavahrího zabily o víkendu střelou odpálenou z dronu.

Taliban, Afghánistán

Vůdci Tálibánu jednali o tom, jak reagovat na smrt šéfa Al-Káidy

Svět

Nejvyšší představitelé afghánského islamistického hnutí Tálibán dnes jednali o tom, jak reagovat na útok amerického bezpilotního letounu v Kábulu, při kterém byl podle Spojených států zabit vůdce Al-Káidy Ajmán Zavahrí. Agentuře Reuters to řekly tři zdroje z hnutí, které se v Afghánistánu dostalo opět k moci před rokem.

Antony Blinken

Blinken: Tálibán porušil dohodu z Dauhá, když poskytl Zavahrímu útočiště

Svět

Tálibán hrubě porušil dohodu z Dauhá tím, že v Afghánistánu poskytl útočiště lídrovi teroristické skupiny Al-Káida. Podle agentury Reuters to dnes uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken. Spojené státy o víkendu v Kábulu zásahem z bezpilotního letounu zabily Ajmána Zavrahrího, který se stal novým lídrem Al-Káidy v roce 2011 poté, co americké síly zabily v květnu téhož roku Usámu bin Ládina. O Zavahrího smrti dnes informoval americký prezident Joe Biden.

Ilustrační foto

Svět

Tálibán v Afghánistánu zakázal leteckou dopravu ženám bez doprovodu

Afghánské hnutí Tálibán dál zpřísňuje pravidla týkající se žen, v pátek jich několik desítek nesmělo na kábulském letišti nastoupit na palubu letadel, protože cestovaly bez mužského doprovodu. Informovala o tom dnes agentura AP. Zákaz se dotknul i žen s dvojím občanstvím, které se vracely domů do zahraničí, uvedl nejmenovaný afghánský činitel.

Ilustrační foto

Tálibán nepovolil dívkám návrat do středních škol

Svět

Afghánské vládnoucí hnutí Tálibán nesplnilo slib, podle nějž se dnes měly vrátit do tříd studentky středních škol. Střední školy zůstanou pro dívky uzavřené, dokud nebude vypracován plán výuky, který bude v souladu s islámským právem, uvedl Tálibán.

Hajbatulláh Achúndzáda

V Oslu začala jednání Tálibánu s aktivisty a západními představiteli

Svět

V Oslu dnes začala jednání afghánského vládnoucího islamistického hnutí Tálibán se zástupci afghánské občanské společnosti a západními představiteli. Třídenní rozhovory se soustředí především na otázky lidských práv a možné cesty, jak zmírnit humanitární krizi v Afghánistánu. Informovaly o tom agentury AP a AFP.

Taliban, Afghánistán

OSN obvinila afghánské hnutí Tálibán z mimosoudních poprav 72 lidí

Domov

Afghánské hnutí Tálibán od svého srpnového nástupu k moci zabilo při mimosoudních popravách nejméně 72 příslušníků bývalých afghánských bezpečnostních sil a dalších lidí spojených s bývalou afghánskou vládou. Podle agentury AFP to dnes uvedla zástupkyně vysoké komisařky OSN pro lidská práva Nada Našífová.

Muslimové

Svět

Tálibán zveřejnil vyhlášku, podle níž nejsou ženy majetek

Vláda radikálního islamistického hnutí Tálibán dnes zveřejnila vyhlášku, podle níž ženy v Afghánistánu nemají být považovány za majetek a musí souhlasit se sňatkem. Dekret nicméně pomíjí přístup žen a dívek ke vzdělání nebo možnost pracovat, poznamenala agentura Reuters.

Pákistán

Pákistán dosáhl příměří s Tálibánem působícím v zemi

Svět

Pákistánská vláda dosáhla dohody o "úplném příměří" s bojovníky islamistického hnutí Tálibán působícími v této zemi, oznámil dnes pákistánský ministr pro informace Favad Čaudhrí. Klid zbraní podle mluvčího pákistánské odnože Tálibánu potrvá měsíc a mohl by poskytnout prostor pro dojednání ucelenější mírového dohody, která by mohla pomoci ukončit roky krvavých násilností, napsala agentura Reuters.

Taliban, Afghánistán

Tálibán tajně válčí s teroristy z Islámského státu

Svět

Každých několik dní se na předměstí východoafghánského města Dželálábád objeví vyhozená těla mrtvých mužů. Někteří byli zastřeleni, jiní oběšeni, dalším někdo sťal hlavu. Mnozí mají v kapse ručně psané vzkazy, které je obviňují z členství v afghánské odnoži teroristické organizace Islámský stát (IS).

Ilustrační foto

Svět

Tálibán odškodnil rodiny zemřelých sebevražedných útočníků

Afghánské islamistické hnutí Tálibán ocenilo sebevražedné atentátníky, kteří zahynuli ve válce proti bývalé afghánské vládě a jejím západním spojencům. Jejich rodinám darovalo peníze a slíbilo půdu. Podle agentury Reuters o tom v prohlášení informovalo ministerstvo vnitra vlády vedené Tálibánem.

Taliban, Afghánistán

Islámský stát používá k útokům na Tálibán jeho vlastní taktiky

Svět

Noví afghánští vůdci z řad Tálibánu svrhli před více než měsícem vládu v Kábulu podporovanou Západem, nyní ale v zemi čelí vnitřnímu nepříteli. Ten od nich přitom převzal mnoho strategií, jimiž se vyznačovalo jejich vlastní úspěšné partyzánské vojenské tažení. Jednou z nich je takzvaná městská válka, napsala dnes agentura Reuters.

Rusko

Moskva chystá mezinárodní jednání k Afghánistánu, pozve i Tálibán

Svět

Rusko plánuje v Moskvě uspořádat 20. října mezinárodní jednání o Afghánistánu a pozve na něj i představitele radikálního islamistického hnutí Tálibán. Bez bližších podrobností to dnes sdělil zvláštní zmocněnec prezidenta Vladimira Putina pro Afghánistán Zamir Kabulov.

Islámský stát (ISIS)

Svět

Tálibán uvedl, že u Kábulu zajal čtyři členy Islámského státu

Síly islamistického hnutí Tálibán zajaly během operace západně od afghánského hlavního města Kábulu čtyři členy buňky teroristické organizace Islámský stát (IS), informoval dnes podle agentury Reuters mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid. Operaci v neděli předcházel bombový útok na kábulskou mešitu, k němuž se přihlásil IS.

Emmanuel Macron

Skupina G20 by podle Macrona měla vládě tálibů klást tvrdé podmínky

Svět

Skupina vyspělých ekonomik G20 by měla klást podmínky pro uznání vlády Tálibánu v Afghánistánu, zejména požadavek rovného postavení mužů a žen, uvedl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru s rozhlasovou stanicí France Inter. Země G20 by podle Macrona také měly žádat pokračování evakuačních letů ze země, v níž v srpnu převzalo moc radikální islamistické hnutí Tálibán.

Aktuálně se děje

23. června 2024 17:52

Rusko: USA nesou odpovědnost za raketový útok na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy