Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tálibán uvedl, že u Kábulu zajal čtyři členy Islámského státu

Islámský stát (ISIS)
Islámský stát (ISIS)
Foto: Wikimedia Commons

Síly islamistického hnutí Tálibán zajaly během operace západně od afghánského hlavního města Kábulu čtyři členy buňky teroristické organizace Islámský stát (IS), informoval dnes podle agentury Reuters mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid. Operaci v neděli předcházel bombový útok na kábulskou mešitu, k němuž se přihlásil IS.

Mluvčí Tálibánu upřesnil, že kromě zajatců se hnutí při zátahu zmocnilo množství zbraní a dokumentů. Dříve Tálibán informoval, že po nedělním bombovém útoku následovala na severu Kábulu bitva, při které jeho bojovníci zničili buňku Islámského státu.

Aktivity místní odnože IS, Islámského státu-Chorásán, představují další problémy pro Tálibán, který čelí potenciálně katastrofické ekonomické krizi v zemi. Mudžáhid i další mluvčí Tálibánu se snažili dříve obavy z hrozby ze strany IS rozptýlit a tvrdili, že tato organizace není v zemi zakořeněná.

Dnešní oznámení ale dokazuje, že organizace nebyla z Afghánistánu zatím zcela vymýcena, podotkla agentura AP. Islámský stát-Chorásán se mimo jiné přihlásil k sebevražednému srpnovému útoku u kábulského letiště, při němž zemřelo přes sto místních lidí a 13 amerických vojáků.

Témata:  Afghanistán Tálibán Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.