Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vůdci Tálibánu jednali o tom, jak reagovat na smrt šéfa Al-Káidy

Taliban, Afghánistán
Taliban, Afghánistán
Foto: www.amnesty.cz

Nejvyšší představitelé afghánského islamistického hnutí Tálibán dnes jednali o tom, jak reagovat na útok amerického bezpilotního letounu v Kábulu, při kterém byl podle Spojených států zabit vůdce Al-Káidy Ajmán Zavahrí. Agentuře Reuters to řekly tři zdroje z hnutí, které se v Afghánistánu dostalo opět k moci před rokem.

Podle informací amerických představitelů zabily Spojené státy v neděli Zavahrího raketou vypálenou z bezpilotního letounu, když stál na balkoně svého kábulského domu. Podle představitelů Washingtonu se jednalo o největší akci proti teroristické skupině od roku 2011, kdy americké speciální síly v Pákistánu zabily předchozího vůdce Usáma bin Ládin.

Tálibán dodnes Zavahrího smrt nepotvrdil. Představitelé islamistické skupiny, která je dlouholetým spojencem Al-Káidy, nedělní útok bezpilotního letounu původně potvrdili, ale uvedli, že zasažený dům byl prázdný.

"Na velmi vysoké úrovni probíhají jednání o tom, zda by Tálibán měl na útok reagovat, a v případě, že se shodnou, jaký je správný způsob," řekl agentuře Reuters jeden z vůdců hnutí.

Následná odpověď Tálibánu by mohla mít významný dopad, neboť hnutí usiluje o mezinárodní uznání a přístup k miliardám dolarů ze zmrazených finančních afghánských prostředků.

Zabití šéfa Al-Káidy může podle amerického ministerstva zahraničí vyprovokovat přinejmenším stoupence této teroristické sítě k útokům na americká zařízení a občany. Podle americké diplomacie mohou mít útoky, které teroristé plánují, řadu podob, včetně sebevražedných atentátů, vražd, únosů či pumových útoků.

Egypťan Zavahrí, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 25 milionů dolarů, pomohl koordinovat útoky z 11. září 2001. Vražedná akce Al-Káidy v čele s Usámou bin Ládinem si v USA tehdy vyžádala smrt téměř 3000 lidí. Americký prezident Joe Biden uvedl, že Zavahrí byl rovněž strůjcem dalších útoků nebo v nich sehrál klíčovou roli, a to včetně atentátu na americký torpédoborec Cole v jemenském Adenu v říjnu 2000 a útoků na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii v srpnu 1998

Témata:  Al-Káida Tálibán

Aktuálně se děje

28. března 2025 22:06

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy