Zavahrí se stal novým šéfem Al-Káidy v červnu 2011 poté, co americké síly zabily v květnu téhož roku tehdejšího vůdce skupiny Usámu bin Ládina. Pelikán dnes uvedl, že jeho zabití pro fungování organizace "neznamená celkem nic". "Al-Káida není organizací v pravém slova smyslu, kterou by někdo centrálně řídil. Al-Káida je jméno," sdělil ČTK.

Al-Káida je podle něj podobné pojmenování jako mezinárodní dělnické hnutí či hnutí hippies. "Něco sice funkčního, ale v zásadě neuchopitelného. Každý může kdekoliv něco udělat jejím jménem, což však neznamená, že by byl veden či financován Zavahrím," podotkl Pelikán.

Washington a Tálibán podepsaly v roce 2020 dohodu, podle které se ze země stáhnou zahraniční vojska pod vedením USA výměnou za záruku, že Tálibán nedovolí skupinám, jako je Al-Káida a Islámský stát, působit na afghánském území. Americký ministr zahraničí Antony Blinken prohlásil, že Tálibán umožnil vůdci Al-Káidy se ukrýt v Afghánistánu.

Podle Pelikána jsou podle vazby Tálibů s Al-Káidou spíš historické a společenské. "Podle paštunválí, což je základní kodex, na kterém stojí pořádky v Afghánistánu daleko více než na čemkoliv jiném, měl Zavahrí status hosta. Jako takového ho musely špičky současného Afghánistánu chránit a poskytovat mu pohostinství, protože jinak by ztratily tvář," uvedl.

Nepsané zákony, které ctí místní Paštuni, nařizují nabídnout ochranu každému cizinci, který o to požádá, a v případě jeho ohrožení za něj i nasadit vlastní život. Kdo zákon poruší, vystavuje přitom sebe, ale také generace svých potomků pohrdání ostatních členů kmene.

Egypťan Zavahrí, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 25 milionů dolarů, pomohl koordinovat útoky z 11. září 2001. Vražedná akce Al-Káidy v čele s Usámou bin Ládinem si v USA vyžádala smrt téměř 3000 lidí. Americký prezident Joe Biden uvedl, že Zavahrí byl rovněž strůjcem dalších útoků nebo v nich sehrál klíčovou roli, a to včetně atentátu na americký torpédoborec Cole v jemenském Adenu v říjnu 2000 a útoků na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii v srpnu 1998.