reklama

Terorista v tu chvíli stál na balkóně domu v Kábulu. Podle představitelů Washingtonu se jednalo o největší akci proti teroristické skupině od roku 2011, kdy americké speciální síly v Pákistánu zabily předchozího vůdce Usámu bin Ládina.

"Vláda a vedení nevěděly o tom, co se tvrdí, ani o žádné stopě," uvedl Suhajl Šahín, jmenovaný zástupce Tálibánu při OSN, který sídlí v Dauhá. "Nyní probíhá vyšetřování, abychom zjistili pravdivost tohoto tvrzení," dodal s tím, že výsledky vyšetřování budou oznámeny veřejně.

Vystudovaný egyptský lékař Zavahrí pomohl koordinovat útoky z 11. září 2001 na New York a Washington a patřil mezi nejhledanější teroristy světa. Klíčový podíl měl zřejmě také na atentátu na americký torpédoborec Cole v jemenském Adenu v říjnu 2000 a útocích na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii v srpnu 1998. USA na jeho hlavu vypsaly odměnu 25 milionů dolarů.

Agentura AP s odkazem na nejmenované americké představitele napsala, že dům, kde byl terorista zabit, patřil významnému poradci Sirádžuddína Hakkáního. Ten je zástupcem šéfa Tálibánu a v jeho vládě vede ministerstvo vnitra. Zároveň stojí v čele mocné skupiny známé jako síť Hakkání.

Síť Hakkání je afghánská islamistická povstalecká skupina, jejíž název je odvozen od rodiny téhož jména. V 80. letech 20. století skupina bojovala proti Sovětům a v poledních 20 letech proti Spojenými státy vedeným silám NATO a bývalé afghánské vládě. Americká vláda vypsala za dopadení Sirádžuddína Hakkáního, kterého viní z útoků na americké vojáky a afghánské civilisty, odměnu ve výši deseti milionů dolarů.

Vedoucí představitelé Tálibánu o nedělním úderu bezpilotního letounu povětšinou mlčí a nepotvrdili přítomnost ani smrt Zavahrího v Kábulu, píše Reuters.

Tálibán se s odkazem na útok dronem nechal slyšet, že "Spojené státy budou nést odpovědnost za jakékoliv následky, pokud se budou takovéto incidenty opakovat a pokud bude narušeno území Afghánistánu".

Vedoucí představitelé Tálibánu podle tří nejmenovaných zdrojů z této skupiny jednají o tom, jak na útok amerického bezpilotního letounu reagovat. Reakce Tálibánu by mohla mít významný dopad, neboť hnutí usiluje o mezinárodní uznání a přístup k miliardám dolarů ze zmrazených afghánských finančních prostředků.

Zavahrího smrt v Kábulu vyvolává otázky ohledně toho, zda mu Tálibán poskytl útočiště. V rámci dohody o odchodu amerických sil a jejich spojenců z Afghánistánu se totiž Tálibán v roce 2020 zavázal, že Afghánistán nebude útočištěm pro teroristy. Šahín prohlásil, že Islámský emirát Afghánistán, což je název který Tálibán pro zemi používá, dohodu podepsanou v katarské metropoli Dauhá ctí.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v úterý prohlásil, že Tálibán dohodu z Dauhá hrubě porušil právě tím, že v Afghánistánu Zavahrímu útočiště poskytl.