Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tálibán tvrdí, že o přítomnosti šéfa Al-Káidy v Kábulu netušil

Ajmán Zavahrí, vůdce teroristické sítě Al-Káida
Ajmán Zavahrí, vůdce teroristické sítě Al-Káida
Foto: Reprofoto YouTube

Afghánské hnutí Tálibán tvrdí, že jeho vláda neměla žádné informace o přítomnosti lídra teroristické skupiny Al-Káida Ajmána Zavahrího v Kábulu. Tálibán zároveň varoval Spojené státy, aby nikdy neopakovaly útok na afghánském území. Spojené státy podle amerických činitelů Zavahrího zabily o víkendu střelou odpálenou z dronu.

Terorista v tu chvíli stál na balkóně domu v Kábulu. Podle představitelů Washingtonu se jednalo o největší akci proti teroristické skupině od roku 2011, kdy americké speciální síly v Pákistánu zabily předchozího vůdce Usámu bin Ládina.

"Vláda a vedení nevěděly o tom, co se tvrdí, ani o žádné stopě," uvedl Suhajl Šahín, jmenovaný zástupce Tálibánu při OSN, který sídlí v Dauhá. "Nyní probíhá vyšetřování, abychom zjistili pravdivost tohoto tvrzení," dodal s tím, že výsledky vyšetřování budou oznámeny veřejně.

Vystudovaný egyptský lékař Zavahrí pomohl koordinovat útoky z 11. září 2001 na New York a Washington a patřil mezi nejhledanější teroristy světa. Klíčový podíl měl zřejmě také na atentátu na americký torpédoborec Cole v jemenském Adenu v říjnu 2000 a útocích na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii v srpnu 1998. USA na jeho hlavu vypsaly odměnu 25 milionů dolarů.

Agentura AP s odkazem na nejmenované americké představitele napsala, že dům, kde byl terorista zabit, patřil významnému poradci Sirádžuddína Hakkáního. Ten je zástupcem šéfa Tálibánu a v jeho vládě vede ministerstvo vnitra. Zároveň stojí v čele mocné skupiny známé jako síť Hakkání.

Síť Hakkání je afghánská islamistická povstalecká skupina, jejíž název je odvozen od rodiny téhož jména. V 80. letech 20. století skupina bojovala proti Sovětům a v poledních 20 letech proti Spojenými státy vedeným silám NATO a bývalé afghánské vládě. Americká vláda vypsala za dopadení Sirádžuddína Hakkáního, kterého viní z útoků na americké vojáky a afghánské civilisty, odměnu ve výši deseti milionů dolarů.

Vedoucí představitelé Tálibánu o nedělním úderu bezpilotního letounu povětšinou mlčí a nepotvrdili přítomnost ani smrt Zavahrího v Kábulu, píše Reuters.

Tálibán se s odkazem na útok dronem nechal slyšet, že "Spojené státy budou nést odpovědnost za jakékoliv následky, pokud se budou takovéto incidenty opakovat a pokud bude narušeno území Afghánistánu".

Vedoucí představitelé Tálibánu podle tří nejmenovaných zdrojů z této skupiny jednají o tom, jak na útok amerického bezpilotního letounu reagovat. Reakce Tálibánu by mohla mít významný dopad, neboť hnutí usiluje o mezinárodní uznání a přístup k miliardám dolarů ze zmrazených afghánských finančních prostředků.

Zavahrího smrt v Kábulu vyvolává otázky ohledně toho, zda mu Tálibán poskytl útočiště. V rámci dohody o odchodu amerických sil a jejich spojenců z Afghánistánu se totiž Tálibán v roce 2020 zavázal, že Afghánistán nebude útočištěm pro teroristy. Šahín prohlásil, že Islámský emirát Afghánistán, což je název který Tálibán pro zemi používá, dohodu podepsanou v katarské metropoli Dauhá ctí.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v úterý prohlásil, že Tálibán dohodu z Dauhá hrubě porušil právě tím, že v Afghánistánu Zavahrímu útočiště poskytl.

Témata:  Tálibán Ajmán Zavahrí

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 11:16

Meghan Markle na nože s Gwyneth Paltrow? Herečka promluvila otevřeně o vévodkyni

Meghan Markle a Gwyneth Paltrow se rozhodly vyvrátit fámy o možném sporu mezi nimi. Po spuštění Meghaniny nové lifestylové značky se začaly šířit spekulace o napětí mezi oběma, což Paltrowová razantně odmítla na svém Instagramu, kde ujistila veřejnost, že jejich vztah je v naprostém pořádku.

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.