reklama

"My, a tím myslím Evropané, Američané, Čína, Rusko, velmoci Afriky, Asie, Tichomoří a Latinské Ameriky, bychom měli naprosto jasně společně říci, že klademe podmínky pro uznání tálibů," uvedl prezident Macron. "Zdá se, že mezinárodní uznání má svou cenu. Důstojnost afghánských žen, rovnost mužů a žen jsou body, na kterých trváme," dodal šéf Elysejského paláce.

Druhou významnou podmínkou, kterou Macron jmenoval, je "odsouzení a odmítnutí spolupráce se všemi islamistickými teroristickými organizacemi v regionu". K dalším podmínkám, které francouzský prezident považuje za významné, je návrat dívek do škol, humanitární operace na podporu civilního obyvatelstva nebo umožnění evakuace afghánských spolupracovníků cizích armád.

Itálie na 12. října svolala mimořádný summit členů skupiny G20 k Afghánistánu. Politici během něj budou jednat o humanitární pomoci a o boji proti terorismu v Afghánistánu.

Macron také odmítl srovnání intervence v Afghánistánu se situací v Mali, kde podle něj francouzští vojáci působili na pozvání malijské vlády. Francouzská armáda ale podle prezidenta nemůže nahradit nečinnost malijského státu. "Nemůžeme po našich vojácích žádat, aby dělali to, co je úkolem vašeho státu," uvedl Macron. Francie působí v oblasti Sahelu od roku 2013 a bojuje tam proti džihádistickým skupinám.

reklama