Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skupina G20 by podle Macrona měla vládě tálibů klást tvrdé podmínky

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Skupina vyspělých ekonomik G20 by měla klást podmínky pro uznání vlády Tálibánu v Afghánistánu, zejména požadavek rovného postavení mužů a žen, uvedl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru s rozhlasovou stanicí France Inter. Země G20 by podle Macrona také měly žádat pokračování evakuačních letů ze země, v níž v srpnu převzalo moc radikální islamistické hnutí Tálibán.

"My, a tím myslím Evropané, Američané, Čína, Rusko, velmoci Afriky, Asie, Tichomoří a Latinské Ameriky, bychom měli naprosto jasně společně říci, že klademe podmínky pro uznání tálibů," uvedl prezident Macron. "Zdá se, že mezinárodní uznání má svou cenu. Důstojnost afghánských žen, rovnost mužů a žen jsou body, na kterých trváme," dodal šéf Elysejského paláce.

Druhou významnou podmínkou, kterou Macron jmenoval, je "odsouzení a odmítnutí spolupráce se všemi islamistickými teroristickými organizacemi v regionu". K dalším podmínkám, které francouzský prezident považuje za významné, je návrat dívek do škol, humanitární operace na podporu civilního obyvatelstva nebo umožnění evakuace afghánských spolupracovníků cizích armád.

Itálie na 12. října svolala mimořádný summit členů skupiny G20 k Afghánistánu. Politici během něj budou jednat o humanitární pomoci a o boji proti terorismu v Afghánistánu.

Macron také odmítl srovnání intervence v Afghánistánu se situací v Mali, kde podle něj francouzští vojáci působili na pozvání malijské vlády. Francouzská armáda ale podle prezidenta nemůže nahradit nečinnost malijského státu. "Nemůžeme po našich vojácích žádat, aby dělali to, co je úkolem vašeho státu," uvedl Macron. Francie působí v oblasti Sahelu od roku 2013 a bojuje tam proti džihádistickým skupinám.

Témata:  Tálibán Emmanuel Macron G20

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.