reklama

Obří bílý prapor s kaligrafickým nápisem má rozměry 40 krát 26 metrů. Jeho vztyčení přihlíželo několik stovek členů hnutí, z nichž mnozí byli ozbrojení. Slavnosti předsedal náměstek premiéra Abdul Salám Hanafí. Mnozí přítomní podle agentury AFP vyjadřovali radost a dotýkali se praporu, než byl vytažen nahoru.

"Byl vztyčena vlajka nezávislosti, míru a bratrství, symbol vlády islámského systému. Není to vlajka Tálibánu nebo mulláhů, ale vlajka celého národa, který přinesl oběti. Patří celému Afghánistánu," řekl Hanafí.

Afghánská státní vlajka je tvořená černým, červeným a zeleným svislým pruhem s bílým národním emblémem uprostřed. Po svém nástupu k moci Tálibán nařídil nahradit ji na vládních budovách bílým praporem hnutí.

Tálibán vládl Afghánistánu už v letech 1996 až 2001, a když se k moci dostal znovu loni v srpnu, sliboval umírněnější verzi vlády. Podle AFP se ale zejména na venkově k původním praktikám vrací. Před týdnem nechal otevřít střední školy i dívkám, avšak po několika hodinách je znovu zavřel. Hnutí vyčlenilo pro ženy parky jenom v určité dny v týdnu a nedovoluje jim cestovat letadly bez mužského doprovodu. Z veřejného života jsou ženy postupně vytlačovány.