Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tálibán po osmi měsících své vlády nad Afghánistánem vztyčil svou obří vlajku

Islámský emirát Afghánistán
Islámský emirát Afghánistán
Foto: twitter Zabihullah

Afghánské vládnoucí hnutí Tálibán dnes vztyčilo svou vlajku na kopci nad Kábulem. Ceremonie se konala po osmi měsících obnovené vlády tohoto radikálního hnutí nad Afghánistánem.

Obří bílý prapor s kaligrafickým nápisem má rozměry 40 krát 26 metrů. Jeho vztyčení přihlíželo několik stovek členů hnutí, z nichž mnozí byli ozbrojení. Slavnosti předsedal náměstek premiéra Abdul Salám Hanafí. Mnozí přítomní podle agentury AFP vyjadřovali radost a dotýkali se praporu, než byl vytažen nahoru.

"Byl vztyčena vlajka nezávislosti, míru a bratrství, symbol vlády islámského systému. Není to vlajka Tálibánu nebo mulláhů, ale vlajka celého národa, který přinesl oběti. Patří celému Afghánistánu," řekl Hanafí.

Afghánská státní vlajka je tvořená černým, červeným a zeleným svislým pruhem s bílým národním emblémem uprostřed. Po svém nástupu k moci Tálibán nařídil nahradit ji na vládních budovách bílým praporem hnutí.

Tálibán vládl Afghánistánu už v letech 1996 až 2001, a když se k moci dostal znovu loni v srpnu, sliboval umírněnější verzi vlády. Podle AFP se ale zejména na venkově k původním praktikám vrací. Před týdnem nechal otevřít střední školy i dívkám, avšak po několika hodinách je znovu zavřel. Hnutí vyčlenilo pro ženy parky jenom v určité dny v týdnu a nedovoluje jim cestovat letadly bez mužského doprovodu. Z veřejného života jsou ženy postupně vytlačovány.

Témata:  Tálibán Afghanistán

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.