reklama

Ministr vnitra Sirádžuddín Hakkání, na jehož hlavu Spojené státy v minulosti vypsaly odměnu deset milionů dolarů (téměř 220 milionů Kč) jako na nebezpečného teroristu, se s příbuznými atentátníků setkal při slavnostním obřadu v hotelu Intercontinental v metropoli Kábulu. Právě tento hotel se v roce 2018 stal terčem jednoho ze sebevražedných útoků.

"Ministr ve svém projevu ocenil džihád a oběti mučedníků a mudžáhidů a nazval je hrdiny islámu a země," uvedlo ministerstvo vnitra v prohlášení na twitteru. Rodiny atentátníků dostaly oblečení, 10.000 afghání (asi 2700 Kč) a slib půdy, řekl mluvčí ministerstva.

Sirádžuddín Hakkání převzal po smrti svého otce Džalaluddína Hakkáního vedení sítě Hakkání, která byla v posledních letech jednou z nejmocnějších a nejobávanějších povstaleckých skupin v Afghánistánu a má na svědomí řadu pumových a dalších útoků na afghánské a zahraniční vojáky. Podle USA se jedná o teroristické hnutí. Sirádžuddín Hakkání je hledaný americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) v souvislosti s útokem na jiný kábulský hotel, při němž bylo v roce 2008 zabito šest lidí, včetně jednoho amerického občana.