Bude to první osobní setkání mezi zástupci dvou stran od srpnového návratu Tálibánu k moci v Afghánistánu. Mluvčí americké diplomacie zdůrazňoval, že schůzka neznamená americké uznání nového afghánského režimu.

O konání rozhovorů nejdříve v pátek s odvoláním na své zdroje informovala agentura Reuters. Uvedla, že v americké delegaci budou zástupci ministerstva zahraničí, vládní humanitární agentury USAID i amerických tajných služeb. Naopak v ní údajně nebude zvláštní vyslanec Spojených států pro Afghánistán Zalmay Khalilzad, který v minulých letech vedl za USA jednání s Tálibánem.

Po loňském podpisu mírové dohody letos na jaře USA zahájily definitivní stahování svých vojáků téměř 20 let po zahájení bojové mise. Následoval rychlý postup Tálibánu, který ještě před dokončením amerického odchodu obsadil hlavní město Kábul a zmocnil se vlády nad Afghánistánem.

"Budeme tlačit na to, aby tálibové respektovali práva všech Afghánců, včetně žen a dívek, a vytvořili inkluzivní vládu se silnou podporou," řekl k nadcházejícím jednáním mluvčí americké diplomacie. AFP poznamenává, že Američané po kolapsu Washingtonem podporované vlády udržovali s novými vládci Afghánistánu kontakt, osobně ale ještě od té doby dvě strany nejednaly.