Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V jaderné elektrárně v USA se zřítil tunel, na místě zasahují hasiči

Jaderný komplex Hanford
Jaderný komplex Hanford
Foto: United States Department of Energy

Richland - V jaderném zařízení Hanford poblíž amerického Richlandu došlo k nehodě. Podle serveru Fox News se propadl tunel, ve kterém je skladován radioaktivní odpad.

Zařízení podle televize Fox News slouží k extrakci uranu a plutonia a tunely sloužící pro přepravu radioaktivních látek jsou zamořeny radiací. Podle prvních informací ale k úniku radioaktivních látek nedošlo a nejsou žádní zranění.

Úřady se podle stanice CBS News domnívají, že část tunelu se zřítila kvůli stavebním pracím, které dělníci nad podzemním komplexem provádějí. V době neštěstí nebyli v tunelech, ve kterých jsou odstaveny vagony s radioaktivním odpadem, žádní lidé.

Bezprostředně po nehodě byla nařízena evakuace všech pracovníků v blízkém okolí, ostatní ve vzdálenějších částech areálu byli vyzváni, aby zůstali v budovách. V místě podle AP pracuje přes 9000 lidí.

Elektrárna Hanford se podílela na výrobě dalšího amerického jaderného arzenálu a podle Fox News její historie sahá až k Projektu Manhattan, tedy k výrobě první jaderné bomby, která byla použita za druhé světové války.

Tamní reaktor B je prvním nukleárním reaktorem na světě, vyprodukoval plutonium pro první jaderný výbuch, který se uskutečnil ve státě Nové Mexiko 16. července 1945, a pro bombu svrženou na japonské Nagasaki 9. srpna 1945. Během studené války hanfordské reaktory produkovaly plutonium pro výrobu dalších jaderných bomb.

Témata:  jaderný komplex Hanford USA

Aktuálně se děje

28. ledna 2026 8:32

Hvězdné slovenské manželství se rozpadá. Cibulková to jen potvrdila

I ve slovenském šoubyznyse jsou zvyklí na svatby, porody, ale i rozchody a rozvody. Podle nejnovějších informací se rozpadlo manželství bývalé úspěšné tenistky Dominiky Cibulkové. Od svatby přitom letos uplyne 10 let. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Hodiny posledního soudu

Hodiny posledního soudu se posunuly. Svět je nejblíže ke globální katastrofě v celé historii

Symbolické hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) se posunuly na 85 sekund do půlnoci, což je nejblíže ke globální katastrofě v celé jejich historii. Odborníci z organizace Bulletin of the Atomic Scientists, kterou po druhé světové válce založili vědci jako Albert Einstein nebo Robert Oppenheimer, varují před bezprecedentním nárůstem rizik. Lidstvo se podle nich ocitlo v bodě, kdy agresivní nacionalismus a selhání politických elit urychlují cestu k apokalypse způsobené jadernými zbraněmi, klimatickou krizí a nekontrolovanými technologiemi.