reklama

Volební místnosti se otevřely v 08:00 SELČ a uzavřou se ve 23:00 SELČ. Výsledky by mohly být známy v pátek odpoledne, v Severní Irsku spíše o víkendu.

Problémy byly v prvních hodinách podle zpravodajství BBC hlášeny v Barnetu na severu Londýna, kde se radnice musela omlouvat, že někteří občané nemohli hned hlasovat. Volební komise oznámila, že některé seznamy voličů nebyly v pořádku. Občané proto byli vyzváni, aby přišli k urnám se svými volebními kartami, což jsou v Británii jakési pozvánky k volbám s podrobnými informacemi o místě a způsobu hlasování.

Dnešní hlasování je považováno za největší test nálad voličů před příštími parlamentními volbami, které jsou plánovány na rok 2020.

Podle celostátních průzkumů zaostávají opoziční labouristé za vládními konzervativci zhruba o pět procentních bodů. To by se mohlo například v Anglii projevit ztrátou asi 150 místních labouristických zastupitelů.

Se zájmem se čeká výsledek hlasování v Londýně, kde se labourista Sadiq Khan možná stane prvním muslimským starostou britské metropole a zároveň prvním muslimským starostou některého z evropských hlavních měst. Průzkumy mu dávají náskok více než deset procentních bodů před kandidátem konzervativců Zakem Goldsmithem, který se svého soupeře snažil spojovat s islámskými radikály. "Jsem zklamaný, že se konzervativci rozhodli vést negativní kampaň, která rozděluje a která je stále zoufalejší," komentoval to Khan.

reklama