Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zpověď ženy, která v Pásmu Gazy spolupracuje s novináři: Žijeme v jednom z největších vězení na světě

Situace v Gaze po izraelských náletech
Situace v Gaze po izraelských náletech
Foto: unmultimedia.org

Gaza - Začátkem roku poprvé ve svém životě opustila svoji zemi a na konferenci v Americe Ameera Haroudaová vyprávěla svůj příběh. Pracuje totiž jako spojka novinářů sledující situaci v Pásmu Gazy. Proč se kvůli příběhu své rodné země vystavuje v nebezpečí?

"Vždy jsem chtěla být pilotem, řídit letadlo, cítit se volná a létat v oblacích, dotknout se jich. Ale to se nestalo. Jednoduše žiji v Gaze, není tu letiště, naše hranice jsou ze všech stran uzavřeny. Žijeme v jednom z největších vězení na světě. Jediné, co mohu dělat, je vzhlížet k obloze," začíná se vyprávění Ameera Haroudaová. 

Místo toho se tak stala pomocnicí a spojkou novinářů pokrývající příběhy z Pásma Gazy.  Její prací a úkolem je tak připravit vše pro novináře či televizní štáby, kteří chtějí zjistit více o situaci v její rodné zemi. "Věřím, že můj úspěch pochází z toho, že jsem si dokázala vybudovat vztahy nejen s novináři, ale také komunitami v mé rodné zemi," popisuje pro TedTalks.

Ačkoliv některé příběhy by mnozí nejraději skryli, ona za 10 let získala přístp na místa, kam jiní nemohou. Pochopitelně je však vystavena obrovskému riziku. Prozradila, že když pracuje, mají s manželem dohodu. Každé dvě hodiny mu musí zavolat. Pokud se tak nestane, musí kontaktovat jejího informátora.

A kdy měla největší strach? "Při únosu britského novináře Alana Johnstona, jsem byla požádána americkým časopisem o zajištění schůzku s únosci v Gaze. A já to udělala. Setkání mělo proběhnout mimo hotel a vyzvedli nás v černé dodávce s neprůhlednými skly, na hlavě měli masky. Vzali nám telefony a odjeli s námi pryč. Rozhovor jsme udělali venku. Novinář pokrývající příběh a já jsme byli požádáni, aby setkat mimo jeho hotelu. Tolik jsem se bála, na ten den nikdy nezapomenu," vzpomíná.

I přes rizika a strach věří, že pokud by tuto práci neudělala, velké množství příběhů by nikdy nevyšlo na veřejnost. Proto je vždy okamžitě na cestě, pokud slyší bombardování či střelbu. Chce u toho být jako první, přestože je pro ni odchod od jejích dvou dětí těžký. "Vtipné je, že doma mi lidé říkají paní Rambo," usmívá se.

Navíc podle ní však všechny věci o Gaze nejsou špatné. Miluje svoji zemi, navzdory hrozné situaci, ve které se nachází. Navzdory obležení, chudobě, nezaměstnanosti je zde prý totiž život. "Jsou tu snílci a lidé plní energie, máme nádhernou hudbu, skvělou hudební školu a šikovné tanečníky. A Gaza je jediným místem v arabském světě, kde muslimové i křesťané žijí v silném bratrství," popisuje.

Chce pomoci i ostatním ženám, avšak mnohdy ji prý přepadají pocity, že tuto práci již dělat nemůže. "Vždy si však vzpomenu na tato slova: Neomezujte své výzvy. Vyzvětě své limity," uzavírá.

Témata:  Gaza válka novináři

Související

Aktuálně se děje

12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy