Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin se zlobí: Tajné služby by měly znát rizika při tvorbě programů

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Moskva - Počítačový virus WannaCry zasahl 150 zemí světě a značné škody kromě Británie napáchal i v Rusku. Tajné služby by si podle prezidenta Vladimira Putina měly uvědomit rizika zneužití softwaru, který samy vytvoří.

WannaCry podle expertů využívá postup vyvinutý americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA). Na internet se dostal díky hackerské skupině Shadow Brokers, která postupně od loňského léta zveřejňuje uniklé špionážní nástroje NSA.

Hlavní obětí je nejspíš britská zdravotnická služba NHS, která je s 1,7 milionu zaměstnanců pátým největším zaměstnavatelem na světě. K nejvíce zasaženým patří i španělský operátor Telefónica, francouzská automobilka Renault, německé dráhy, americká přepravní společnost FedEx či univerzity v Řecku nebo Itálii.

Putin se k masivnímu kybernetickému útoku, který započal minulý týden v pátek, vyjádřil na tiskové konferenci během nynější návštěvy Číny. Virus, který šifruje data v napadeném počítači, a tak se domáhá výkupného, napadl i ruské banky a také například servery ruského ministerstva vnitra. "Nezpůsobil ale žádné výrazné škody," řekl Putin.

Ruský prezident dále prohlásil, že Moskva strůjcem útoku není. Kdo za úderem stojí, známo není. Virus napadá jen počítače s operačním systémem Windows, zejména ty se systémem Windows XP, který už firma Microsoft nepodporuje. Aktuální systém Windows 10 zasažen není. Podle jednoho bezpečnostního experta bylo nejvíce zasaženo Rusko a Indie, protože se tam stále hodně používá právě systém Windows XP.

Témata:  Vladimír Putin NSA počítačové viry

Související

Aktuálně se děje

11:01

To je drzost. Jaromír Soukup se brání po slovech Evy Feuereislové

Poslední vztah Jaromíra Soukupa s Evou Feuereislovou je prý definitivně u konce. Žena, které se přezdívá Plastic Queen, ho ukončila s odůvodněním, že podnikatel prý udržuje vztahy i s jinými ženami. Jak reagoval sám Soukup? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.