Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin se zlobí: Tajné služby by měly znát rizika při tvorbě programů

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Moskva - Počítačový virus WannaCry zasahl 150 zemí světě a značné škody kromě Británie napáchal i v Rusku. Tajné služby by si podle prezidenta Vladimira Putina měly uvědomit rizika zneužití softwaru, který samy vytvoří.

WannaCry podle expertů využívá postup vyvinutý americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA). Na internet se dostal díky hackerské skupině Shadow Brokers, která postupně od loňského léta zveřejňuje uniklé špionážní nástroje NSA.

Hlavní obětí je nejspíš britská zdravotnická služba NHS, která je s 1,7 milionu zaměstnanců pátým největším zaměstnavatelem na světě. K nejvíce zasaženým patří i španělský operátor Telefónica, francouzská automobilka Renault, německé dráhy, americká přepravní společnost FedEx či univerzity v Řecku nebo Itálii.

Putin se k masivnímu kybernetickému útoku, který započal minulý týden v pátek, vyjádřil na tiskové konferenci během nynější návštěvy Číny. Virus, který šifruje data v napadeném počítači, a tak se domáhá výkupného, napadl i ruské banky a také například servery ruského ministerstva vnitra. "Nezpůsobil ale žádné výrazné škody," řekl Putin.

Ruský prezident dále prohlásil, že Moskva strůjcem útoku není. Kdo za úderem stojí, známo není. Virus napadá jen počítače s operačním systémem Windows, zejména ty se systémem Windows XP, který už firma Microsoft nepodporuje. Aktuální systém Windows 10 zasažen není. Podle jednoho bezpečnostního experta bylo nejvíce zasaženo Rusko a Indie, protože se tam stále hodně používá právě systém Windows XP.

Témata:  Vladimír Putin NSA počítačové viry

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.