Priština/Berlín - Podle německé spolkové vlády dochází přímo na území Evropy k radikalizaci Muslimů. Terčem imámů, kteří šíří ultrakonzervativní směr islámu, wahabismus, je převážně muslimské Kosovo. Zemi navíc zmítá ekonomická nestabilita.
Podle německé vlády dochází na Balkáně k šíření nebezpečné odnože islámu, wahabismu. Podle vlády je nejvíce ohrožené Kosovo, kam putují misionářské skupiny ze Saúdské Arábie, jež šíří ultrakonzervativní proud islámu, wahabismus.
Vláda své domněnky sdělila v reakci na otázku opoziční poslankyně z levicové Die Linke. Imámové podporovaní Saúdskou Arábií jsou nejaktivnější právě v malém Kosovu, kde většinu obyvatelstva tvoří vyznavači islámské víry.
Sponzoři nejen ze Saúdské Arábie, ale i dalších států Perského zálibu, dávají nemalé částky jednotlivým muslimským komunitám v zemi. Podle světové agentury AP je právě Kosovo jednou ze zemí, kde se rekrutuje významná část bojovníků tzv. Islámského státu. Podle údajů kosovského ministerstva vnitra se již na 120 džihádistů z Blízkého východu vrátilo zpět do země. Poslankyně levicové strany Die Linke Sevim Dagdelen konstatovala, že je „skandální“, že kazatelé ze Saúdské Arábie působí v Kosovu před očima západních mírových jednotek KFOR. Ty v zemi zůstávají pod mandátem OSN od vyhlášení kosovské nezávislosti v roce 2008. V jejich sborech aktivně působí i několik českých vojáků.
Podle Deutsche Welle je tak v Kosovu radikální islám čím dál větším problémem. Radikálům prý nahrává také neutěšená situace země. V zemi je neuvěřitelně vysoká míra nezaměstnanosti, práci nemá až 40 procent lidí. Vláda je podle serveru poměrně neakceschopná a neví, jak problému radikalizace správně čelit.
Témata: Německo, Kosovo, Kosovo Priština, Islám
Související
19. listopadu 2024 15:42
19. listopadu 2024 9:30
15. listopadu 2024 16:36
7. listopadu 2024 20:11
22. října 2024 17:22