Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neznámý vandal poničil hrob francouzského exprezidenta Charlese de Gaullea

Francie
Francie
Foto: Pixabay

Paříž - Hrob francouzského exprezidenta Charlese de Gaullea v městečku Colombey-les-deux-Eglises východně od Paříže se stal terčem útoku vandala. Kopl do podstavce, na kterém stojí kamenný kříž. Ten se při pádu rozbil.

K poškození hrobu zakladatele páté francouzské republiky došlo dnes odpoledne, uvedla místní radnice. De Gaulleův hrob je 24 hodin denně snímán kamerami, přesto se zhruba třicetiletého pachatele zatím zadržet nepodařilo.

Starosta Colombey Pascal Babouot rádiu France řekl, že se nedomnívá, že by byl čin politicky motivovaný. Podle agentury AFP ale muž na hrob exprezidenta plivl. 27. květen je od roku 2014 ve Francii Národním dnem odboje.

Řada francouzských politiků už vandalský čin odsoudila. "Hanba těm, kteří poškodili hrobku generála de Gaullea. Zasáhlo to moje vlastenecké srdce," uvedl francouzský ministr Gérald Darmanin na twitteru.

Charles de Gaulle se nesmířil s kapitulací Francie během druhé světové války, emigroval a postavil se do čela odporu proti nacistům. V roce 1944 se vrátil do Paříže jako vítěz a v letech 1959 až 1969 byl prezidentem. V 60. letech odmítl koncept dvou bloků a navazoval spolupráci nejen se Západem, ale i s Východem včetně Číny a Sovětského svazu.

Témata:  Francie vandalství

Související

Aktuálně se děje

18. října 2025 21:01

18. října 2025 10:08

17. října 2025 17:43

Česko může přijít o desítky miliard korun. Očkování proti chřipce přitom stojí jen stovky

Každý podzim se v Česku zvyšuje počet lidí s respiračními onemocněními. Chřipka přitom každoročně vyřadí z práce více než sto tisíc lidí. Jen v roce 2024 bylo podle údajů České správy sociálního zabezpečení vystaveno přes 105 tisíc pracovních neschopenek kvůli chřipce, v průměru na téměř čtrnáct dní.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy