Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Katarská krize plod mé cesty do Rijádu, chvástá se Trump

Donald Trump
Donald Trump
Foto: The White House

Washington - Saúdská Arábie a další arabské země se rozhodly vypovědět diplomatické vztahy s Katarem kvůli údajné podpoře terorismu. Americký prezident Donald Trump tento krok považuje za plod své nedávné cesty do Rijádu, kde na summitu arabských a muslimských zemí vyzval k tvrdšímu postupu proti financování terorismu. 

Trump se svou zásluhou pochlubil na twitteru. „Je skvělé vidět, že návštěva Saúdské Arábie a (summitu) 50 (muslimských) zemí začíná přinášet ovoce. Jejich představitelé řekli, že zaujmou tvrdší přístup k financování extremismu, vše ukazuje na Katar. Možná je to začátek konce hororu jménem terorismus," napsal.

Americké ministerstvo obrany vzápětí po Trumpově komentáři na twitteru poděkovalo Kataru za jeho závazky vůči regionální bezpečnosti a za podporu americké základně v zemi.

Mluvčí Pentagonu Jeff Davis na otázku novinářů, zda Katar podporuje teroristy, jak tvrdí skupina arabských států v čele se Saúdskou Arábií a Egyptem, odmítl odpovědět. "Nejsem ta správná osoba, které byste se měli ptát. Považuji je za hostitele naší velmi důležité základny Al-Udajd," dodal.

V Kataru na základně působí 10.000 amerických vojáků. Spojené státy ji využívají k náletům na pozice islámských radikálů v oblasti. Američtí ministři zahraničí a obrany Rex Tillerson a James Mattis prohlásili, že diplomatická krize v regionu jednotný boj proti terorismu neovlivní.

Témata:  Donald Trump USA Katar

Související

Aktuálně se děje

8:24

Jarní prázdniny 2025 odstartovaly. Víme, kdo je další na řadě

První turnus jarních prázdnin začal na papíře v pondělí, ale fakticky odstartoval už v pátek, kdy měly děti jednodenní pololetní prázdniny, na které navázal víkend. Jarní prázdniny v Česku poběží až do poloviny března. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Evropský parlament

Ze západu Trump, z východu Putin. Evropská unie je v pasti

Evropská unie se nachází na rozcestí, kdy musí rozhodnout o budoucím směřování své obranné politiky. V pondělí se v Bruselu sejdou lídři členských států, aby projednali financování, vojenskou výrobu a otázku evropské strategické autonomie. Hlavním bodem jednání bude spor mezi Francií, která prosazuje financování výhradně evropských zbrojních programů, a většinou ostatních členských států, které upřednostňují nákup zbraní ze Spojených států, píše Politico.