Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo je v krizi: Zemi chybí milion bytů. Nájmy strmě rostou

Mnichov
Mnichov
Foto: Pixabay

Berlín - Ve velkých německých městech jako jsou Berlín, Mnichov, Hamburk, Kolín nad Rýnem, Frankfurt nad Mohanem nebo Stuttgart za posledních deset let stouply ceny nájmu i o desítky procent. Situace se patrně v dohledné době nezlepší, protože v zemi chybí zhruba milion bytů.

Bez toho, aby se zvýšilo současné tempo výstavby ze zhruba 275.000 na 400.000 bytů ročně, nebude možné účinně bojovat proti výraznému růstu nájemného v posledních letech, je přesvědčen Německý svaz nájemníků (DMB).

Koaliční vláda konzervativní unie (CDU/CSU) a sociální demokracie (SPD) se sice pokusila prudce stoupající nájmy zpomalit přijetím takzvané brzdy cen nájmů, zatím ale příliš úspěšná nebyla.

Zákon mimo jiné stanoví, že když majitel byt pronajme novému nájemníkovi, může mu účtovat maximálně o deset procent vyšší nájem, než je v místě obvyklé. Cenová brzda ale neplatí pro novostavby nebo byty, které prošly rozsáhlou rekonstrukcí.

Navíc majitelé nemovitostí, kteří předtím než brzda vstoupila v platnost své byty pronajímali o více než deset procent dráže, než byl běžný nájem v oblasti, ji za tuto cenu mohou pronajímat i nadále.

Řada majitelů nemovitostí výrazně zvýšila nájem těsně předtím, než cenová brzda vstoupila v platnost. Další na ni zase nehledí a počítají s tím, že je velmi složité ji v praxi prosadit.

Sdružení nájemníků proto chce, aby zákon o cenové brzdě nájmů doznal výrazných změn, aby ho bylo možné výrazně jednodušeji prosadit. Každý nový nájemník by podle DMB měl mít snadno možnost zjistit, kolik za byt platil jeho předchůdce.

Témata:  Německo byty nájemné

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.