Washington - Pentagon před rokem ohlásil novou etapu v elektronickém boji s teroristy, úspěch se ale zatím nedostavil. Islámský stát nadále internet využívá k verbování stoupenců, šíření propagandy a rozesílání šifrovaných rozkazů.
Z rozhodnutí amerického ministerstva obrany mělo takzvané Kybernetické velitelství před rokem zahájit útoky po internetové síti, aby ochromilo schopnost IS zneužívat internet ke komunikaci.
Po útocích, jakými byly nedávno akce atentátníků v Británii nebo Íránu, je ale jasné, že činnost informačních center teroristů je zpravidla obnovena stejně rychle, jak rychle je veden útok proti nim, píše list The New York Times.
Zatím nejrozsáhlejší útok vedený proti IS z USA byla loni v listopadu operace Glowing Symphony. Americké velitelství získalo přístupová hesla k několika účtům islamistů a s jejich pomocí vymazalo nebo zablokovalo propagandistický obsah některých serverů. Operace byla nejdřív úspěšná, ale zanedlouho se týž obsah objevil jinde.
Zklamání z nedostatečné účinnosti elektronického boje vedlo už vládu Baracka Obamy k pokusům sesadit ředitele Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Michaela Rogerse. Jeho metody prý byly zastaralé. List cituje americké experty, podle nichž je globální síť IS navzdory územním ztrátám v Sýrii a Iráku prakticky nepoškozená.
Situace se nicméně lepší. Kybernetické útoky armáda v Iráku synchronizuje s pozemními operacemi. Mazání účtů nebo blokování islamistické komunikace během útoků bezpilotními aparáty je už dnes v Iráku "standardní operační postup," uzavřel The New York Times.
Témata: Islámský stát , Pentagon, Irák
Související
27. srpna 2024 6:32
25. srpna 2024 16:08
25. dubna 2024 16:34
9. dubna 2024 20:09
3. srpna 2023 20:45
31. května 2023 10:33