reklama

Odpůrci členství Británie v 28členné unii tvrdí, že odchod by zemi umožnil lépe kontrolovat své hranice. Stoupenci setrvání v EU, mezi něž patří i ministerský předseda David Cameron, na druhé straně zdůrazňují, že EU pomáhá koordinovat sdílení zpravodajských informací.

John Sawers, který v roce 2014 odstoupil z čela britské rozvědky MI6, a Jonathan Evans, jenž opustil funkci ředitele vnitřní zpravodajské služby MI5 v roce 2013, upozornili, že vystoupení Británie z EU by mohlo oslabit sdílení zpravodajských informací se sousedními zeměmi.

"Protiteroristický boj je týmová hra a Evropská unie je nejlepší systém, který je k dispozici. Žádná země nemůže uspět sama," upozornili v článku v The Sunday Times.

Oba také upozorňují, že výsledek referenda není důležitý jen pro britskou národní bezpečnost. Odchod jedné z největších evropských vojenských mocností by podle nich negativně poznamenal celou Evropskou unii. "Kdyby Británie z EU vystoupila, destabilizující účinek na samu EU - vedle ekonomických obtíží, migrační krize a sílícího Ruska - by byl velmi silný," uvádějí bývalí šéfové britských tajných služeb.

"Nepřátelé demokracie by měli velkou radost. Podle našeho názoru existuje velké riziko, že takováto destabilizace by časem mohla vést k rozpadu EU a k návratu nestability na celém kontinentu," zdůrazňují Sawers a Evans.

reklama