Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americká vláda ruší nařízení o ochraně migrantů vydané Barackem Obamou

Barack Obama mluví v OSN
Barack Obama mluví v OSN
Foto: unmultimedia.org

Washington - V USA byl zrušen výnos z dob vlády prezidenta Baracka Obamy, který měl chránit před deportací některé osoby nezákonně pobývající na území USA, jejichž děti žijí v zemi legálně jako občané USA.

Ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly ve čtvrtek vydal výnos, jímž zrušil Obamův ochranný program z roku 2014. V platnost ale směrnice nikdy nevstoupila, protože ji zablokoval federální soud v Texasu. Prezidentské rozhodnutí tam napadlo 26 amerických států.

Obama se snažil ochránit rodiny, v nichž rodiče v zemi žijí bez povolení úřadů a mohli by být vyhoštěni. Tito lidé měli dostat právo na dvouleté pracovní povolení, které bylo možné obnovovat.

Prezident chtěl rovněž prosadit nařízení o ochraně mladistvých přistěhovalců bez povolení pobytu. Ti měli získávat pracovní povolení na dobu tří let. I tento výnos ale federální soud zablokoval.

Obamův nástupce Donald Trump se naopak ve volební kampani zavázal, že jakákoli ochranná opatření "bezodkladně" zruší.

Témata:  USA přistěhovalectví Barack Obama

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.