Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko se snaží najít spojence na Západě, tvrdí odborník

Vladimír Putin, ruský prezident
Vladimír Putin, ruský prezident
Foto: kremlin.ru

Moskva - Snaží se Rusko napravit pošramocené vztahy se Západem? Podle odborníka si Kreml přeje přesvědčit především USA a znovu obnovit vztah mezi oběma zeměmi.

Dmitry Gorenburg je vývojovým vědcem CNA a odborníkem na ruskou politiku. Nyní shrnuje v komentáři na svém blogu pocity z moskevské konference o mezinárodní bezpečnosti, která proběhla v minulém týdnu a jejíž hlavní tématikou byly teroristické hrozby. 

Všiml si, že celkový tón byl oproti minulému roku méně nepřátelský vůči Spojeným státům americkým a připomíná loňské prohlašování, že USA ohrožují mezinároční bezpečnost a narušují vlády států, které se jim odmítají podřídit. Letos se však prý ruští politici vyjadřovali nepřímo a hovořilo se o nejmenovanném státě, který zřizuje po celém světě vojenské základny a využívá své převahy při diktování podmínek. Cíl těchto formulací je sice zcela zřetelný, ale pouhý fakt, že USA nejsou jmenovány, podle Gorengurga, ukazuje snahy ruské vlády o méně nepřátelskou rétoriku. 

"Snaha o obnovení vztahu s USA byla jasná při tématice teroristické hrozby. Zde představitelé Ruska prohlásili, že situace v Sýrii dokázala, že obě země mohou spolupracovat a doufají, že tato spolupráce by mohla být rozšířena. Nevyslovený podtex této výzvy je založen na tom, že Rusko a USA by mohli vyřešit všechny bezpečnostní problémy světa. Například Sergej Lavrov přímo uvedl, že Západ musí upustit od své protiruské politiky," popisuje Gorenburg. A právě vztah se západním světem byl také jedním z důležitých bodů konference. "Rozhodně to byl rozdíl oproti ostatním rokům," dodává.

A zatímco během první části, kde se probírala mezinárodní hrozba terorismu, prý hovořili ruští vládní představitelé, během další části o asijské bezpečnosti, nechali hovořit čínského či iránského ministra. Podle něj to nebylo náhodou a ruská vláda jednala účelově. "Nepřekvapilo by mě, kdyby absence ruských řečníků během řešení asijských a tichomořských otázek, byla záměrná a to kvůli tomu, aby nemuseli řešit, jak se postavit k citlivé otázce čínských vztahů se svými sousedy," komentuje situaci.

Připouští také, že byla oproti předchozím konferencím mnohem lepší organizace. Letos zde také chyběli představitelé například Severní Korey či Kuby a byli nahrazeni zástupci Argentiny, Filipín nebo Chile. I proto se prý z této akce stává důležitá konference.

Témata:  Rusko USA bezpečnostní akce

Související

Aktuálně se děje

10:39

Princezna Kate a kapitola, kterou z hlavy nejde vymazat. Nová fotka mluví za vše

Na úterý připadl Světový den boje proti rakovině, což je téma, které ve Velké Británii nemůže propagovat někdo jiný než princezna Kate. Manželka následníka trůnu loni svedla zápas s onkologickým onemocněním. U příležitosti dne věnovaného léčbě rakoviny se pochlubila novým snímkem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy